10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi (KESİN YÖNTEMLER)

10 Maddede Kredi Notu Yükseltme Yöntemi (KESİN YÖNTEMLER)

Kredi notu, banka tarafından sunulan kredi ve kredi kartı gibi ürünlerden yararlanmak için önemli bir konudur. Kredi notunun yüksek bir seviyede olması daha kolay kredi almaya olanak sağlar. Bu nedenle banka ürünlerinden yararlanmak isteyenler tarafından kredi notunu yükseltmek için çeşitli çalışmalar yapılmaktadır. En kısa yoldan kredi notunu yükseltmek için aşağıdaki yollar tercih edilebilir. Sizlere 10 maddede kredi notu yükseltme yöntemi hakkında detaylı bilgi sunalım;

10 maddede kredi notu yükseltme yöntemi ve detayları;

Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle kredi notunu etkileyen etmenleri bilmeniz gerekir. Bu etmenler, Findex tarafından açıkça belirtilmiştir. Ödeme performansları, geçmiş dönem borçları, bankalarla olan ödeme ilişkileriniz, tasarruflar, çek ve senetler gibi tüm finansal işlemler kredi notunuzu etkiler. Hangi kalemlerin kredi notunuzu etkilediğini ve hangi oranda etkilediğini yine Findex üzerinden detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Findex, BDDK tarafından oluşturulmuş bir platformdur. Bu platformda, herkesin bankalarla olan ilişkisine göre kredi notu ve kredi sicili kayıt altına alınmaktadır. Bu veriler, Merkez Bankası kayıtlarından elde edilir. Merkez Bankası ise tüm kayıtlarını bankaların veri tabanlarından almaktadır Findex, dokuz banka tarafından oluşturulmuştur. Merkez bankasının veri tabanında tüm bankalarla olan ödeme ilişkileriniz yer almaktadır. Bu ilişkilere göre kredi siciliniz de oluşturulur. Kredi notu ve kredi sicili farklı kavramlardır. Kredi notunuz bankalarla olan ödeme performansınıza bağlı iken kredi siciliniz bu borçlardan dolayı takibe alınmanız, yakın takibe alınmanız ya da yasal takibe alınmanız gibi durumlardan alınan verilerle oluşturulmaktadır. Kredi sicilinizi çek ve senetler de etkilemektedir. Kredi notunuz kredi sicilinizi etkilemez ancak kredi silicinizin bozulması, kredi notunuzu olumsuz etkiler.

Görüldüğü gibi kredi notu, bankalar tarafından değerlendirilen en önemli etkenlerden biridir. Bankaların size kredi verip vermeme ölçütüdür de diyebiliriz. Hatta son zamanlarda yapılan uygulamaya göre bankalar artık kredi faiz oranlarını da müşterilerinin kredi notuna göre belirlemektedir. Buna göre kredi notunuz yüksekse, bankalardan alacağınız kredinin faiz oranı düşük olacaktır. Eğer kredi notunuz düşükse, hem bankalara kefil ve ipotek gibi teminatlar sunmanız istenir hem de çekeceğiniz kredinin faiz oranı oldukça yüksek olacaktır. Tüm bunları göz önünde bulundurarak sizlere, rahatlıkla kredi çekebilmeniz ve bankalarla olan ilişkilerinizi güçlendirmeniz için 10 maddede kredi notu yükseltme yöntemi hakkında detaylı açıklama yapalım;

Borçları Geciktirmeden Ödeyin

Borçların zamanında ödenmesi kredi notunu yükseltmenin en önemli adımları arasında gösterilir. Ödeme geçmişi kredi notunu etkileyen en önemli faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir. Borçlarınızı bitirerek kredi notunun hızlı bir şekilde yükselmesine neden olabilirsiniz. Bu borçlar kredi ve kredi kartı borçlarınızdır. Kredi notunuzu yükseltmek için kredilerinizi zamanında ödemeli ve bir gün bile geciktirmemelisiniz. Kredi notunuzun yükselmesi için kredi kartı borçlarınızın asgari tutarını değil dönem borcunu ödemelisiniz. Kartın asgarisini ödemek yalnızca kartı kullanmanızı sağlar ve kredi notunuzun düşmesini engeller ancak dönem borcunu tamamen ödediğinizde, kredi notunuz hızla yükselecektir.

Hesapları Kullanmaya Devam Edin

Amacınız kısa sürede kredi notunu yükseltmekse, var olan hiçbir hesabınızı kapatmayın. Zira hesapların kapatılması kredi notuna doğrudan zarar verebilen durumlar arasında bulunur. Hesapların kapatılması bu alandaki karmayı düşürürken, aynı zamanda kredi limitinde de azalmaların görülmesine yol açar.

Kredi Notunun Yükselmesi İçin Bekleyin

Kredi notu günlük veya haftalık değil, aylık baza göre güncellenmektedir. Bu nedenle sürekli olarak kredi notu sorgulama işleminin yapılması herhangi bir anlam içermez. Bu yüzden gerekli gördüğünüz durumlarda 45 günde bir kredi notu sorgulama işlemlerini yapmanız önerilir.

Sadece Asgari Borçlara Yönelmeyin

Tüketiciler bazı durumlarda kredi kartı borçlarının sadece asgari tutarını ödemekle kısıtlı kalıyor. Bu durum halen borçlu durumda gözükmenize neden olurken, kredi notuna da olumsuz bir şekilde yansır. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için sadece asgari tutarı değil, tüm borç tutarını ödemek lazımdır.

Düzenli Fatura Ödemesi Yapın

Sadece kredi ve kredi kartı ödemelerinin düzenli yapılması kredi notuna etki etmez. Aynı zamanda doğalgaz, telefon, elektrik gibi çeşitli faturaların da tam zamanında yapılması kredi notunun yükseltilmesi için büyük bir önem taşır. Bunlarla birlikte bireysel emeklilik gibi tasarrufu ürünleri de alabilir ve bunların ödemesini hesabınıza ya da kredi kartınıza bağlayarak düzenli ödeme yapabilirsiniz. Bu sayede kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin

Faturalar için otomatik ödeme talimatı vermeniz kredi notunu kısa sürede yükseltmek için atabileceğiniz en iyi adımlardan biridir. Bu sayede hem faturaları zamanında ödeme şansı yakalarken, hem de kredi notunun hızlı bir şekilde yükselmesine neden olabilirsiniz.

Düşük Limitli Kredi Kartı Kullanmaya Özen Gösterin

Bankacılık ürünlerinin kullanılmaması kredi notunun oluşmamasına zemin hazırlar. Bu nedenle düşük limitli de olsa bir kredi kartı çıkartabilir ve düzenli olarak kredi kartını kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu durumda hızlı bir şekilde kredi notunuzda yükselmiş olacaktır. Ancak yukarıda belirttiğimiz gibi kredi kartı ödemelerinin zamanında ve düzenli bir şekilde yapılması önemli bir konudur. Aksi halde bu durum kredi notunuza olumlu bir etki yapmaz.

Vadesiz Hesabınızı Sık Sık Kullanın

Vadesiz hesabınızı sıklıkla kullanmak kredi notunu arttırmak için en çok tavsiye edilen yollardan biridir. Vadesiz hesabınızla birlikte para gönderebilir, para alabilirsiniz. Aynı zamanda döviz alımı, fatura ödemeleri vs. gibi konular içinde vadesiz hesabı kullanmanız bu alanda hızlı bir sonuç almanıza neden olur.

Limiti Yüksek Tutmayın

Kredi kartı limitini yüksek tutmanın kredi notu ile herhangi bir ilişkisi yoktur. Zira daha çok düzenli bir şekilde kredi kartı borçlarının yapılması, kredi notuna olumlu bir şekilde etki eder.

Çok Sık Kredi Başvurusunda Bulunmayın

Bankalara çok sık bir şekilde kredi başvurusunda bulunmak kredi notunuza olumsuz şekilde etki etmek için yeterli olacaktır. Bankadan olumlu bir cevap almak ve daha kısa bir zaman aralığında kredi notunu yükseltebilmek için en az üç ayda bir kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu durum diğer dönemlere nazaran daha kolay şekilde kredi almanıza neden olacaktır.

Kredi notu yükseltme yöntemlerinin sağladığı avantajlar nelerdir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkilerini gösteren en önemli verilerden biridir. Bu veri sayesinde, ihtiyacınız olduğu anda bankalardan kredi çekebilir ve kredi kartı alabilirsiniz. Başka bir ifade ile bankaların size güvenmesini ve sizinle çalışmasını sağlarsınız. Pek çok insan kredi ve kredi kartından uzak durmak istese de aslında bu ürünler kurallara uygun olarak kullandığında büyük fayda sağlar. Hem çalışanlar hem de serbest meslek sahipleri, bankalarla mutlaka çalışmaktadır. Hayatın bir anında mutlaka paraya ihtiyacınız olur ve bu konuda size en iyi şekilde yardımcı olacak aracılar bankalardır. Bu nedenle bankalarla aranızdaki ilişkileri iyi tutmanızda fayda vardır.

Kredi notunuzu yükseltmek için yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Bunların yanında aylık düzenli bir gelirinizin olması ve sigorta primlerinizin ödeniyor olması da kredi notunuzun yükselmesinde etkendir. Bankalar, kredi notunuz düşük olsa bile aylık düzenli bir geliriniz varsa ve sigorta primleriniz düzenli olarak ödeniyorsa, onlara olan borçlarınızı ödeyebilecek güçte olduğunuzu düşünüler ve kredi ve kredi kartı vermek isterler.

Kredi notu yükseltme yöntemleri sayesinde bankalarla aranızda olan ilişkileri kuvvetlendirebilir ve istediğiniz bankadan kredi ya da kredi kartı alabilirsiniz. Ayrıca kredi notunuz yüksek olduğunda, banka şubesine gitmeye gerek kalmadan kredi başvurusu yapabilir ve online başvurularınızın kolayca kabul edilmesini sağlayabilirsiniz. Kredi notu yüksek olan kişilere bankalar tarafından özel ürün paketleri ve avantajlı kredi kartları da sunulmaktadır. Bütün bu avantajlardan, kredi notunuzu yükselterek faydalanabilirsiniz.

Kredi notunu neden yükseltmek gerekir?

Kredi notu, yukarıda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi bankaların kredi ve kredi kartı verirken baktıkları en önemli verilerden biridir. Diğer bankalarla olan ilişkilerinizin iyi olması, gelecekte kredi ihtiyacınız olduğunda bankalardan kolaylıkla destek almanızı sağlayacaktır. Bankalar yeni bir iş kurarken, devlet desteğiyle birlikte 2 yıl geri ödemesiz, düşük faizli, ertelemeli ya da faizsiz kredi desteği sunarlar. Bu desteklerden faydalanabilmek için de kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Eğer bankalarda çalışmayı düşünüyorsanız, yine kredi notunuzun yüksek olması gerekir. Bankalar, işe alım aşamasında kredi notunuzu değerlendirecektir. Hatta son dönemde banka çalışanlarının kredi notları düzenli olarak kontrol edilmekte ve kredi notu düşük olan çalışanlara çeşitli uyarılar yapılmaktadır.

kredi notu yükseltme teknikleri

Kredi notunun yükseldiği nasıl anlaşılır?

Yukarıdaki teknikle uygulandıktan sonra kredi notunuzun yükselip yükselmediği anlamak için 2 ay beklemeniz gerekir. Çünkü hem bankaların sisteminde hem de Findex üzerinde kredi notunu iki ayda bir güncellenecektir. Kredi notunuz yükseldiğinde ise otomatik olarak urayı gönderen bir sistem yoktur. Kredi notunuzun yükseldiğini anlamak için sorgulama yapmanız gerekir. Bu sorgulamayı aşağıdaki şekilde yapabilirsiniz;

  • Herhangi bir banka şubesine giderek, kredi notunuzu öğrenmek istediğinizi söyleyebilirsiniz. Yanınızda kimlik belgenizi bulundurmanız gerekir.
  • Findex platformu üzerinden kredi notunuzu ve kredi risk raporunuzu sorgulayabilirsiniz. Buradan sorgulama yaptığınızda belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Findex üzerinden isterseniz aylık ya da yıllık paketlerden satın alarak, kredi notunuzu daha uygun fiyattan ve istediğiniz kadar sorgulayabilirsiniz.
  • E-devlet üzerinden ücretiz olarak kredi risk raporunuzu sorgulayabilirsiniz.
  • GSM operatörlerinden SMS atarak kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bu hizmet karşılığına da ücret alınmaktadır.
  • Bankaların mobil uygulamaları ya da internet bankacılıkları üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz. Bu hizmet de ücretlidir ve ücreti hesabınızdan ya da kredi kartınızdan alınır.

Kredi notu puanları ne anlama gelir?

Kredi notu, Findex tarafından Merkez Bankasından alınan veriler ile oluşturulur. Kredi notunuzu etkileyen çok fazla veri vardır. Bankalardaki kredi kartı limitiniz, toplam bakiyenizin eksiye düşüp düşmediği, çek ve senet borçlarınız, toplam gelirinize göre almış olduğunuz kredi ve kredi kartı borçları toplamınız, kredi borçlarınız ve bunlar gibi pek çok etken kredi notunuzu etkiler. Kredi notu üzerinde en o etkili olanlar ise bankalar olan kredi ve kredi kartı borçlarınızdır. Yukarıda saymış olduğumuz yöntemler ile kredi notunuzu yükseltmeniz mümkündür. Pek çok kişi kredi notu puanlarının ne anlama geldiğini bilmez. Sizlere bu puan aralıkları ve bunların ne anlama geldiğini açıklayalım;

  • Kredi notu; 700-1099 arasında olanlar orta riskli grupta yer alır. Bu grup, daha önce icralık ya da avukatlık borcu olan ve ödemelerini düzenli yapmamış kişilerin olduğu gruptur.
  • Kredi notu; 1100-1499 arasında olanlar ise son altı ay içinde gecikmeli borcu bulunan orta riskli grup olarak adlandırılır.
  • Kredi notu; 1500-1699 arasında olanlar iyi grupta yer alır. Bu grup, geçmiş dönemde gecikmesi olsa bile son altı ay içinde gecikmesi olmayan ancak geliri az olan gruptur.
  • Kredi notu; 1700-1900 arasında olanlar ise çok iyi grupta yer alır. Bu grup, geliri çok olan, borcu az olan ve ödemelerini geciktirmeyen ve özenli yapan gruptur. Bankaların en sevdiği gruptur.
  • Kredi notu; 0-700 arasında olanlar ise çok riskli grupta yer alır. Bankaların en sevmediği ve çalışmak istemediği gruptur. Bu grupta yer alıyorsanız bankalara çok borcunuz var demektir. Aynı zamanda geliriniz yetersizdir ve geçmiş dönemde icralık borcunuzun olduğu anlamına gelir.

Krediyi erken kapatmak kredi notunu etkiler mi?

Kredi notu, pek çok etkene bağlı olarak oluşur. Bankalardan almış olduğunuz krediler, kredi kartları, bunların ödemeleri, çekler, sentler ve daha pek çok ödeme işlemi, kredi notunuzu etkiler. Merkez Bankası ve BDDK tarafından her müşteri için belirlenmiş olan bir kredi ve kredi kartı limiti vardır.

Bankalar size kredi verirken, bu limitleri sorgular. Bu limitler aylık elde ettiğiniz düzenli gelire göre oluşur. Yani maaşlı olarak bir işte çalışıyorsanız ve sigorta primleriniz ödeniyorsa, sizin adınıza kredi ve kredi kartı limiti tanımlanacaktır.

Bankalardan kredi ve kredi kartı talep edereyken bu limitleri dikkate almanız gerekir. BDDK tarafından verilen bu limitlerin tamamını doldurduğunuzda kredi notunuz düşer. Borçlarınızı ödemeye başladığınızda ise kredi notunuz yükselir. Doğal olarak kredi taksileriniz azaldıkça ve kredi kartı borçlarınız azaldıkça, kredi notunuz da yükselecektir.

Bunun yanında borçlarınızı düzenli ödüyor olmanız da kredi notunuzun yükselmesindeki en büyük etkendir. Eğer size verilen kredinin tamamını kapatırsanız, bu durumda kredi limitiniz tekrar açılacaktır ve kredi notunuz da oldukça yükselecektir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir