36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

Son yıllarda bankaların hizmetleri bir hayli artmıştır. İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda farklı kredi türleri ortaya çıkmıştır. Bankalar tarafından verilen kredi seçeneklerine baktığımızda eğitim, evlilik, bayram, sağlık, meslek, kariyer, ev ve araba ilk seçenekler arasındadır. Zaten günümüz şartlarında nakit para biriktirip yüksek meblağlı yükün altına girme olasılığı pek yoktur. Bu nedenle bankalar insanların toplu para ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli fırsatlar altında kredi vermektedir. Verilen bu krediler genellikle ihtiyaç kredisi adı altında verilmektedir. İhtiyaç kredilerinin en büyük özelliği kısa miktarlı ve kısa vadeli olmasıdır. İnsanların acil nakit ihtiyacına çözüm oluşturan bu kredi türü farklı vadelerde verilmektedir. 24 ay, 36 ay ve 48 ay gibi vadeleri bulunan ihtiyaç kredisinde insanların tercihi genellikle 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi doğrultusundadır. Vadesi uzun olmayan bu kredi türünde haliyle faiz oranı da düşük çıkmaktadır.

36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Kullanma Şartları Nelerdir?

Bankalar kredi verirken bazı şartları göz önünde bulundurmaktadır. En çok talep edilen kredi türlerinden biri olan 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanabilmek için 18 ve üstü yaşta olmak gerekmektedir. 18 yaşın altında olan kimselere kredi verme olanağı bulunmamaktadır. Yaş kriteri olarak 70 yaş üstü kişilere de kolay kolay kredi verilmemektedir. Bu yaşlarda ölüm riski göz önüne alınarak bankalar böyle bir uygulama tercih etmektedir. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi için en önemli kriter kişinin kredi notudur. İnsanların finansal geçmişi kredi talebinde oldukça önemlidir. Çünkü geçmişte ödemelerini düzenli yapmayan ve risk grubuna giren kişilere bankalar kredi verme konusunda daha titiz davranmaktadır. Kredi talep eden kişinin gelir durumu kredi onayında önemli bir detaydır. Gelir sahibi olmayan kişinin kredi kullanabilmesi için kredi karşılığında teminat yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu şartları tam olarak sağlayan bir kişinin zorlanmadan kredi kullanma durumu söz konusudur.

36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aslında tüm kredilerde en önemli konu faiz oranlarıdır. Bu doğrultuda 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir kişinin faiz oranlarını araştırıp en uygun faiz oranlı krediyi bulması kendi menfaatine olacaktır. Bunun dışında banka masrafları araştırılması gereken konular arasındadır. Bankalar kredi verirken dosya masrafı, sigorta masrafı gibi farklı masraf çıkarabilmektedir. Kredi başvurusundan önce gelir durumu ve ödeme planı çıkartılmalıdır. Çünkü 36 ay vadeli çekilen kredide 36 ay boyunca her ay düzenli ödeme yapmak gerekmektedir. Gelir ve gider dengesi bozulduğu zaman kişi zor durumda kalabilmektedir. Bankaların internet üzerinden web siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde kredi türleri hakkında detaylı bilgiler yer almaktadır. Kişi kredi çekmeden önce bu siteler üzerinden hesaplama aracı kullanarak aylık ödeme düzenini görebilmektedir. Bu da kişinin gelir gider dengesini ayarlaması konusunda yardımcı olmaktadır.

36 ay vadeli ihtiyaç kredisi hangi bankalardan alınır, nasıl başvuru yapılır?

36 ay vadeli ihtiyaç kredisi, hemen hemen her banka tarafından sunulmaktadır. Bankaların tüm standart ihtiyaç kredileri 60 ay vadeye kadar sunulur. Ancak bireysel temel destek ihtiyaç kredisi gibi bazı özel krediler, en fazla 36 ay vadeye kadar verilmektedir. Hangi bankadan hangi faiz oranına göre kredi alabileceğinizi çok iyi araştırmanız ve buna göre başvuru yapmanız gerekir. Araştırma sırasında bankaların yıllık toplam maliyet oranlarına da mutlaka göz atmalısınız.

36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanabileceğiniz tüm bankalara başvurularınızı web sitelerinde bulunan başvuru formu aracılığıyla, internet şubeden, mobil şubeden ya da banka şubelerinden başvuru yapabilirsiniz. Bazı bankalar bu kredileri için başvurularınızı ATM’lerinden, SMS bakkallığından, Alo Kredi hatlarından ya da çağrı merkezlerinden de almaktadır. Görüldüğü gibi kredi başvurunuzu yapabileceğiniz birden fazla yol bulunur.

Banka müşterisi olun ya da olmayın birden fazla yolla başvurunuzu yapabilirsiniz.
Banka müşterisi olanlar kendi bankalarına başvuru yapmak için internet ya da mobil şubeyi ve çağrı merkezlerini kullanabilirler.

Banka müşterisi olmayan kişiler de SMS bankacığını ya da web sitendeki başvura formunu kullanarak başvuru yapabilirler. ATM’lerden kredi başvurusu alan bankalar hem banka müşterisi olanların hem de olmayanların başvurularını kabul etmektedir.

admin

11 thoughts on “36 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi

  1. 10 bin tl ye ihtiyacım var sigortalı çalışıyorum 2700 tl maaşım var bankalarla aram iyi değil yanliz sigortam yeni basladi yaşım 27 ve 18 yaşımdan beri sigortalı çalışıyorum arada bosluklarım oldu cnc operatörü ve plastik enjeksiyon kalıpçısıyım

  2. Bankalara şuan hic borcum yok fakat onceden kırmızı kalemim var ve esimle benim belgelene bilir5000tl gelirimiz var sigorta gunlerim dollu 45000tlye ihtiyacım var 48ay vadeli kredi kullanmak istiyorum yardimci olursanız sevinirim

  3. Slm Eylül 2018 girişli vergi mükellefiyim..Butik tuhafiye işletiyorum aylık net gelirim 5.000 TL ve 6.000 TL olarak değişiyor.ihtiyaç kredisi kullanmak istiyorum, ticari kredide olabilir.bana en kısa sürede dönüş yaparsanız sevinirim. Teşekkür ederim

  4. Kredi kapatmaktan için 5 milyara ihtiyacım var çalışıyorum ama sadece bir yere ödemek istiyorum kesinlikle sıkıntı olmaz öderim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir