Araç Kredisi Başvurusu ve Hesaplama

Araç Kredisi Başvurusu ve Hesaplama

Kredi kullanarak alınan ürünler son dönemde büyük bir artış göstermiştir. Bireysel kullanımdan başlayarak, küçük büyük tüm işletmelere varana kadar toplumsal olarak, banka ile birlikte ekonomik adımların atılmakta olduğu görülmektedir. İnsanlar artık paralarını dahi fiziksel ortamda görmeden sanal hareketler ile çoğu kez para el değiştirmekte hatta daha doğru anlatım ile para el değmeden hesap değiştirmektedir. Bu denli popüler bir alanın tercih edilmesinde, lüks ve çok yönlü yaşamın tercih edilmesi de hiç kuşkusuz önemli bir faktördür. Toplumumuzun giderek tüketim toplumu özellikleri göstermesi nedeni ile de kaçınılmaz olarak artan ihtiyaçların karşılanması için kredi yoluna başvurulmaktadır. Araç kredisi başvuru ve hesaplama da bu fiillerden biri olarak hayatımıza girmiştir. Bu iş için birçok site kurulmuş, her gün on binlerce insanın kredi hesaplaması yaptıkları görülmüştür.

Kredi kullanmak isteği olan bireylerin bankalar tarafından sunulan kredi faiz oranlarını güncel bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Araç kredisi başvuru ve hesaplama yapmak istediğinizde ister bankaların kendi sitelerini isterseniz de bu amaçla kurulmuş olan siteleri ziyaret edebilirsiniz. Bu amaçla hazırlanmış olan sunucularda ihtiyacınıza yönelik olarak merak ettiğiniz tüm hususlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Örneğin kredi tutarı, vadesi ile ilgili veriler girildikten sonra sistem otomatik olarak size kredi geri ödemesi, aylık tutar, faiz oranı gibi verileri sunacaktır. Bu uygulamayı tek bir banka sunucusu yerine genel amaçlı kurulan bir sitede araştırarak, en avantajlı kredi ve faiz oranına rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Araç Kredisi Hesaplama

Şimdi genel amaçlı olarak kurulmuş olan bir web sitesinde ortalama veriler girilerek ortaya çıkacak olan tüm çıktılar sizlerle paylaşılacaktır. Buna göre araç kredisi başvuru ve hesaplama yapılarak örnek değerler üzerinden güncel veriler paylaşılacaktır. İlk olarak kredi tutarı 40 bin TL Vade ise 48 ay olarak seçilmiş, araç tipi ise 2. El olarak işaretlenmiştir. Buna göre ortaya çıkan verilerden birkaç tanesi şu şekildedir.

  • Ziraat Bankası: Faiz oranı 2,36, aylık ödeme 1534 TL ve toplam geri ödeme ise 73.858 TL’dir.
  • Vakıfbank: Faiz oranı 2,39 aylık ödeme 1545 TL ve toplam geri ödeme ise 74.357 TL’dir.
  • Yapı Kredi: Faiz oranı 2,45 aylık ödeme 1566 TL ve toplam geri ödeme ise 75.255 TL’dir.
  • QNB Finans Bank: Faiz oranı 2,62 aylık ödeme 1625 TL ve toplam geri ödeme ise 78.229 TL’dir

Araç Kredisi Başvuru Koşulları  

Size en uygun gelen krediyi kullanmak için bireysel olarak banka şubelerine başvuru yapmanız gereklidir. TC kimlik veya ehliyet ile beraber başvurunuz halinde araç kredisi başvuru ve hesaplama yapılacak ardından ise bankanın istediği bazı evraklar ve verileri, adres bilgisi; gelir durumu gibi, sunduktan sonra krediniz bir aksilik çıkmazsa onaylanmış olacaktır. Ayrıca bankaların hazırlamış olduğu kampanya dönemleri de takip edilmelidir.  

Ziraat Bankası araç kredisi;

Ziraat Bankası, sıfır ya da ikinci el olarak almak istediğiniz araçlarınız için uygun faiz oranlarında araç kredisi sunar. Bu kediyi 0-5 yaşına kadar olan araçlar için almanız mümkündür. Kredinizi 60 ay varan vade imkânı ile alabilirsiniz. Bu kredi binek olan araçlar ile birlikte ruhsatında hafif ticari olarak geçen araçlar için de kullanılabilmektedir. Bu araçlar, minibüs, kamyonet ve pick-up şeklindedir.

Bu krediden alacağınız araca rehin işlemi yapılır. Gerekli görüldüğü durumlarda ise ek bir teminat istenebilir.

Ziraat Bankası araç kredisi için başvurularınızı banka şubelerinden, web sitesinden, mobil uygulamadan, internet bankacılığından, ATM’lerden ve çağrı merkezlerinden yapabilirsiniz. 48 aya kadar kullanabileceğiniz bu kredinin aylık faiz oranı %0,96 olarak belirlenmiştir. Krediyi alırken kasko ve hayat sigortası ürünleri sunulmaktadır.

Ziraat Bankası araç kredisi 200.000 liraya kadar değeri olan araçlar için %80’ine kadar, 200.000 liranın değerindeki araçlar için de %50’ine kadar kullandırılabilmektedir.
Bu bankadan 100.000 lira değerinde ve 48 ay vadeli taşıt kredi aldığınızda, aylık olarak 2.723,83 lira ödersiniz. Bu kredinin aylık faiz oranı %0,96’dır ve yıllık toplam maliyet oranı %15,06’dır.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir