Bankalardaki Kredi Notum Nedir? HEMEN ÖĞRENİN

Bankalardaki Kredi Notum Nedir? HEMEN ÖĞRENİN

Bankaların kredi veya kredi kartı gibi ürünlerde olumlu bir cevap verebilmesi için ilk olarak incelediği şeylerden biri kredi notu olmaktadır. Finansal geçmişin tamamını ortaya çıkaran kredi notu uygulaması, sizinle ilgili tüm ödeme bilgilerine ulaşılmasına neden olur. Bu puana bakılarak geçmiş dönem borçlarının düzenli ödenip ödenmediği anında kontrol edilebilir. 

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye düşünenlerin ilk bilmesi gereken şey; bankalarla olan ilişkinin ortaya çıkmasına neden olan kredi notu 1 ile 1900 puan aralığında bulunur.900 puanın altı riskli olarak bulunurken, 1200 puanın üstü ise iyi seviyesinde bulunur. Yani kredi veya kredi kartı uygulamalarından daha rahat bir şekilde yararlanabilmek için iyi seviyesinde bulunan kredi notuna sahip olmak önemli bir durumdur. 900 puanın altında kredi notuna sahip olan kişiler ise banka tarafından riskli olarak görüldüğünden dolayı genel olarak kredi veya kredi kartı başvurularında olumsuz cevap almaktadır. 

Kredi notunu yükseltebilmek için mümkün olduğunca ödemeleri düzenli bir şekilde yapmak, faturaları günü gününe ödemek, kredi kartı borçlarının asgari tutarını ödemekten vazgeçerek tamamen kapatmaya çalışmak, bankalarla çalışmaya devam etmek, vadesiz hesap kullanmak gerekir. Kredi notumu nasıl yükseltebilirim diye düşünen kişilerin özellikle bu konulara dikkat ettiklerinde kredi notunda artışlar gözlemlenir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notunu öğrenmek için birbirinden farklı yöntemler karşınıza çıkar. Bunlar arasından sizin için hangisi daha uygun görünüyorsa o yöntemi tercih ederek anında kredi notunu öğrenebilirsiniz. Üstelik sadece saniyeler içinde sonuç verecek bu yöntem sayesinde kredi notunuza dair tüm detayları hemen öğrenmiş olacaksınız. 

Findeks Sitesi Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim: Bankalardaki kredi notunu öğrenmek için findeks sitesini tercih edebilirsiniz. İstediğiniz her an sorgulama yapabileceğiniz sitelerden biri olan Findeks, kredi notuna dair tüm detayları öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bu sayede bankadaki borç bilgilerinize dair tüm detayları yakından takip edebilir ve son beş yıla dair finansal geçmişinizi yakından öğrenebilirsiniz. Her sorgulama başına yapmanız gereken ödeme ise 5.50 TL olacaktır. Bu şekilde sorgulama başına ücret ödeyerek konu hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz. Kredi notumu nasıl öğrenirim diye düşünenlerin sadece Findeks sitesinden kredi notu öğrenmek için kimlik bilgileriyle birlikte siteye üye olması yeterlidir. Daha sonrasında kredi notu sorgulama bölümüne geçiş yaparak anında sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz. 

Kısa Mesaj Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim: Ayrıca operatörler tarafından da kredi notu öğrenme hizmeti sunulmaktadır. Yine aynı şekilde ücretli olarak kredi notunuzu kısa bir süreçte öğrenebileceğiniz bir yöntemdir. Bunun için tek yapmanız gereken şey ise cep telefonunuzun mesaj yazma bölümüne giriş yaparak, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numarasını yazıp arada bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yılınızı yazarak 1122’ye kısa mesaj göndermektir. Bu sayede sadece birkaç dakika içinde kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilir ve işleme dair tüm detayları bu sayede alabilirsiniz. Kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye düşünenler, hangi operatörde bulunduğunun herhangi bir önemi olmadan bu numara üzerinden kredi notu sorgulama işlemini yapabilir. Yapacağınız her sorgulama başına ödemeniz gereken ücret ise 12.50 TL olacaktır.

Banka Şubeleri Üzerinden Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim: Ayrıca dilediğiniz her an banka şubelerinden birini ziyaret ederek kredi notunuzun kaç olduğunu hemen öğrenebilme şansınız vardır. Bunu için herhangi bir ücret ödemenize kesinlikle gerek kalmaz. Gişelerden veya müşteri departmanlarından bu talebinizi ileterek kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda şubeden kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız sırada da kredi notunuzu öğrenebilme şansınız vardır. Kredi notumu yükselttiğimde hangi ayrıcalıklardan yararlanabilirim diye düşünenler için bilinmesi gereken unsur; Kredi notu yüksek durumda olanlar diğerlerine nazaran daha basit şartlar altında ve beklemeden kredi-kredi kartı gibi ürünlere ulaşabilmektedir. Bu nedenle kredi notu oldukça önemli bir uygulamadır.

Kredi Notumu Kimler, Neye Göre Belirliyor?

Ülkemizde kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur. Kredi Kayıt Bürosu, 9 bankanın ortaklığı ile kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmet platformu olarak kullandığı Findeks tarafından kredi notları son kullanıcıya satış yapılır. Kredi notunu Kredi Kayıt Bürosu belirlediği için ülkemizdeki tüm bankalar müşterileri hakkında sahip oldukları bilgileri bu kayıt bürosuna iletirler. Kredi Kayıt Bürosu da bu bilgilerden faydalanarak bireylerin kredi notunu hesaplar.

Kredi Kayıt Bürosu kredi notumu hangi aralıklarda hesaplar diye düşünüyorsanız cevabı; 1 ile 1900 arasındadır. 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı işlemleri yapmayan ve KMH çalışması olmayan kişilerin ise kredi puanı 0 olur veya oluşmaz. Kredi notu olmayan kişiler de kredi notu düşük olan kişiler gibi risk faktörü oluşturan bireyler olarak tanımlanır. Çünkü kredi verenlerin ödemeleriniz hakkında bilgi edindikleri ve kredi veya temerrüt riski taşıyıp taşımadığınızı anlamak için başvurduğu yol kredi notudur. Kredi notu olmayan kişilerin ödemesi hakkında bilgi sahibi olunmadığı için kredi riski taşıyan grubun içinde yer alırlar. Ayrıca bankalar ve diğer finans kurumları, krediye başvuran kişiler arasında ilk elemeyi kredi notuna göre yaparlar. Kredi notu düşük olan veya olmayan kişilerin kredi başvurularının kabul edilmesi oldukça zordur.

Kredi notumu değerlendirmek için puan kriterleri nelerdir diye düşünenler için, ülkemizde kredi notu aralıkları ise şöyledir;

En riskli kredi notu aralığı; 1 – 699,

Orta riski kredi notu aralığı; 700 – 1099,

Az riskli kredi notu aralığı; 1100 – 1499,

İyi kredi notu aralığı; 1500 – 1699,

Çok iyi kredi notu aralığı; 1700 – 1900 olarak belirlenebilir.

Ancak burada belirtilen kredi notu aralıkları genel olarak verilmiştir. Kredi veya kredi kartı başvurusu yaptığınız bankaların veya borç veren diğer finansal kurumların belirledikleri aralıklar kendi standartlarına göre değişebilir. Ayrıca kredi alabilmeniz için bakılan tek faktör kredi puanı olmadığı için sahip olduğunuz gelirin tutarı da oldukça önemlidir ve kredi notunuz düşük olsa dahi geliriniz yüksekse bankalar veya diğer finansal kurumlar ayrıcalık tanıyabilirler.

Rahatlıkla kredi alabilmek için kredi notum kaç olmalı diye düşünüyorsanız genel olarak verilebilecek cevap; 1500 ve üzeri olması yönünde olur. Kredi notum 1500’ün altında hatta risk taşıyan aralıklarda yer alırken kredi alamaz mıyım diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bankaların ve diğer finans kurumlarının kendi kriterleri farklılık gösterebilir. Kredi puanınız düşük olsa da alabileceğiniz krediler şunlardır;

N Kolay Kredi (Aktif Bank),

CEPTETEB Kredi,

Enpara.com Kredi,

ING Bank E-Kredi.

Kredi notu hangi avantajları sağlar?

Kredi notunun yüksek olması, bankalarla olan ilişkilerinizin iyi olduğu ve bundan sonra da iyi olacağı anlamına gelir. Ancak kredi notu düşük olan kişiler bankalardan kredi kartı almakta ya da kredi almakta zorlanır bunun nedeni, kredi notunun ödeme performanslarını yansıtıyor olmasıdır. Bankalar, kredi, notu düşük olan kişilerin ödemede zorlanacağını düşünürler ve ürünlerini bu kişiler vermek istemezler. Kredi notun yüksek olan kişilerin sağlayacağı avantajlar şunlardır;

  • Kredi notunuz yüksekse bankalardan çok daha koya kredi kartı alabilirsiniz. Ayrıca alacağınız kredi kartının limiti yüksek olacaktır.
  • Kredi notunuz yüksekse bankalardan kredi almanız kolaylaşır. Online kredi başvuruları, genellikle kredi notu yüksek olan kişilerde kabul edilmektedir. Bu sayede banka şubesine gitmeye gerek kalmadan kredi almanız mümkündür.
  • Bankaların neredeyse tamamı, müşterilerinin kredi notuna göre kredi faiz oranı belirler. Bu tutar ne kadar yüksekse, alacağınız kredini faizi o kadar düşük olacaktır.
  • Kredi notu yüksek olan kişiler, istedikleri bankadan kredi almakta özgürdür ve kredi almak için bankaları gezmelerine gerek yoktur. İstedikleri bankaya SMS ile başvuru yapsalar bile onaylanan kredilerini hemen alabilirler ancak kredi notu düşük olan kişiler, yalnızca çalıştıkları bankadan ve teminat göstererek kredi alabilirler. Bu durum daha uzun sürede ve daha zor koşullarda kredi almanıza neden olur.

Kredi notu ile kredi sicili arasındaki fark nedir?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişiklerinizi gösteren veridir. Kredi sicili ise bankalardaki geçmiş dönem ödeme ilişkilerinizi gösterir. Kredi notu son 6 ay baz alınarak oluşturulurken kredi sicilinde son 5 yıla bakılır. Eğer geçmiş dönemde icralık ya da avukata giden borçlarınız olduysa, kredi siciliniz bozulmuş demektir. Aynı durumdan dolayı kredi nünüz da kötü etkilenir ancak kredi notunuzu 3-5 ay içinde yükseltmeniz mümkündür. Kredi siciliniz bozulduysa, bunu düzeltmek için 5 yıl beklemeniz gerekir. Bazı bankalar geçmişe dönük sorgulama yaptıkları için kredi siciliniz bozuksa, bunu 10 yıl sonra bile görüntüleyebilir ve size kredi vermek istemeyebilir.

Görüldüğü gibi kredi notu ve kredi sicili farklı kavramlardır. Kredi siciliniz bozulmuş olsa bile kredi notunuzu bazı kuralları dikkate alarak yükseltebilir ve yine bankalardan kredi almaya devam edebilirsiniz. Kredi notunuzu yükseltmek için de bankalarda vadesiz hesabınız, kredi kartınız, vadeli mevduat hesabınız, otomatik ödeme talimatlarınız ve BES gibi ürünlerini olmalıdır. Bu ürünlerin ödemelerini zamanında ve düzenli şekilde yaparak kredi notunuzu hemen yükseltebilir ve istediğiniz bankadan kredi alabilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir