Çiftçilere Konut Kredisi Veren Bankalar

Çiftçilere Konut Kredisi Veren Bankalar

Türkiye sınırları içinde faaliyet gösteren pek çok banka, çiftçilik ile geçimini sağlayan vatandaşlara özgü konut kredisi paketleri hazırlamaktadır. Bu sayede çiftçiler kendilerine uygun kredilerle ev sahibi olma imkanını yakalamaktadır. 60 aydan 30 yıla kadar alacakları konut için kredi çekebilmeleri mümkün olmaktadır. Konut kredisinin yanı sıra hayvan kredisi seçeneği de sunan bankalar, çiftçilerimizin yanında durmaktadır. Başta Ziraat Bankası olmak üzere çiftçi konut kredisi veren bankalar, uzun vadeli ve ucuz kredilerle çiftçilere gerekli desteği sağlamak üzere harekete geçmişlerdir. Bu amaçla da çeşitli kredi paketleri oluşturulmuştur.

Çiftçilere özel olarak verilen bu kredilerin birçok avantajı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi hiç şüphesiz alınacak kredinin geri ödemesinde sağlanan esnekliktir. Bilindiği gibi çiftçilerin düzenli ve net bir aylık geliri bulunmamaktadır. Bu nedenle de bankalar ödemelerde kolaylık sağlayacak seçenekler sunmaktadır. Oluşturulan bu seçeneklerle hemen hemen tüm bankalarda senede ister 4 ister 2 kez geri ödeme imkanı bulunur. Bilhassa hasat zamanı baz alınarak yapılan ödeme seçeneklerinde zorlanmadan istenen ev alınabilmekte ve kredi geri ödenebilmektedir. Çiftçi konut kredisi veren bankalar verilen bu hizmetler konusunda gereken hassasiyeti gösterecektir.

Çiftçilere Konut Kredisi İmkanı Sunan Bankalar Hangileridir

Üreticiler için teşvik niteliğindeki bu kredileri pek çok banka hazırlasa da çiftçilerin en sık tercih ettiği banka, uzun vadeleri ve ucuz kredi seçeneğiyle Şekerbank olmaktadır. İlk sırada yer alan bu banka, çiftçilere kira öder gibi ev almayı vadetmektedir. Ayrıca kentsel dönüşümün de iş ortaklarından biri olan Şekerbank, çiftçilere özel farklı pek çok kredi paketi hazırlamış ve bunları hayata geçirmiştir. Çiftçi konut kredisi veren bankalar arasında ayrı bir yeri olan Şekerbank’ın ekspertiz ve faiz oranları da yüksek oranlarda seyretmemektedir.

Çiftçilerin çoğunlukla tercih ettikleri bir diğer bankaysa Ziraat Bankası’dır. Hem tarımsal hem de hayvansal kredilerde devlet desteği sunan banka, alınmak istenen konutun %75 bedeline kredi verebilmektedir. Hasat zamanı ödeme imkanı sunan Ziraat, çiftçilerden talep ettiği belgelerin eksiksiz hazırlandığı durumlarda krediyi kolayca vermektedir. Ayrıntılı olarak açıkladığımız bu iki banka haricinde çiftçiye özel paketlerle ev kredisi veren bankalar şunlardır:

  • Denizbank
  • TEB
  • Garanti Bankası

Çiftçi Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Başvurulan kredilerin hemen hepsinde müşteriler belli masrafları üstlenmek durumundadır. Çiftçi konut kredisi için de bu geçerlidir. Kredi tahsis ücreti bu masraflardan bir tanesidir. Bunun yanında alınacak olan konutun değerini belirlemekle görevli ekspertiz raporunun ücreti de çiftçinin sorumluluğundadır. Ev için yapılacak sigorta ve kredi için gerekli sigorta ile zorunlu deprem sigortası da kredi çekmek isteyen kişiye ait olacaktır. Çiftçi konut kredisi veren bankalar başvuru için birtakım belgeler isteyecektir. Bu belgelerle birlikte herhangi bir şubeden kolaylıkla kredi başvurusu yapılabilmektedir. Ayrıca internet bankacılığıyla da kredi başvurusunda bulunmak mümkündür. Ziraat Bankasının talep ettiği belgeler ise genel olarak şunlardır:

  • Başvuru formu
  • Gelir belgesi
  • Alınmak istenen konutun tapu belge fotokopisi
  • Kimlik belgesi fotokopisi
  • Şubelerde talep edilebilecek diğer belgeler 

Ziraat Bankası çiftçi konut kredisi hesaplama;

Ziraat Bankası, çiftçiler için özel faiz oranlarında kredi sunan ve onların ev sahibi olmasına imkân sağlayan bir bankadır. Çiftçilerin bu bankadan kredi alabilmesi için tüm çiftçilik belgelerini ve gelir belgelerini Ziraat Bakası şubelerine teslim ederek başvuru yapması gerekir. Çiftçilerin TOKİ sosyal konut kredisi ya da standart konut kredisi alma imkânı bulunur. Ziraat Bankası çiftçi konut kredisi hesaplama için birkaç örnek gösterelim;

• Çiftçiler Ziraat Bankasından standart konut kredisine başvuru yaptıklarında, 100.000 lira kredilerini en fazla 180 aya kadar vade ile alabilirler. Bu durumda kredi faiz oranı aylık %1,09 olur. Bu kredi için alınacak aylık taksit tutarı 1.270,51 liradır. Kredinin toplam yıllık maliyet oranı ise %14,1862 olur.
• Ziraat Bankasından 150.000 liralık ve 180 ay vadede konut kredi almak isteyen çiftçiler ise aylık %1,09 faiz oranından 1.905,77 lira taksit ödeyeceklerdir. Bu kredinin toplam maliyet oranı ise %14,1246 olur.
Görüldüğü gibi Ziraat Bankasından 180 aya kadar vade ile kredi alabilirsiniz. Bu bankanın konut kredilerinden de ipotek, ekspertiz ve dosya masrafı gibi masraflar tahsil edilir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir