Ana sayfa KARA LİSTE Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar (2019 Bordrosuz)

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar (2019 Bordrosuz)

22538
1

Krediler, günümüzde pek çok kişinin nakit ihtiyaçlarını karşılamaya aracı olan bankacılık ürünleri arasında büyük yer tutmaktadır. Hem çalışanlar hem de ev hanımları pek çok banka aracılığı ile kredi kullanımı gerçekleştirebilmektedir. Özellikle nakit ihtiyacı acil olan kişilere internet üzerinden kredi sağlayan bankaların sayısı da giderek artmaktadır. Ev hanımlarına kredi veren bankalar da acil ihtiyaçları olan kadınların nakit yardımına hızlı bir şekilde koşabilmektedir.

Ev hanımlarına kredi almak dediğimizde devlet bankalarından hem de özel bankalardan bahsedilebilir. Son derece düşük faiz oranları ve yüksek vade seçenekleri ile kolaylık sağlayan bu bankalara pek çok kanal aracılığı ile de başvuru sağlanabilmektedir. Ev hanımları için kredi imkanı sunan bankalar aşağıda yer almaktadır.

Akbank Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında ilk sırayı Akbank almaktadır. Akbank, düşük faiz oranları ile ev hanımlarına 60 ay vadeye kadar kredi imkanı sunmaktadır. 20.000 TL üst limit ile kredi imkanı sunan Akbank, aynı zamanda hayat sigortası da yaparak kullanıcıları ve bankayı garanti altına almaktadır.

Ev hanımlarına kredi seçeneği sunan bankalar arasında yer alan Akbank, müşterilerden gelir belgesi talebinde bulunmaktadır. Tapu, kira geliri ya da buna benzer bir belge gösteren ev hanımları, tüm ihtiyaç kredisi seçeneklerinden de anında faydalanabilmektedir. 

Odeabank Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında bir diğer banka ise Odeabank’tır. Gelir belgesine gerek duymadan banka sicili düzgün olan ev hanımlarına kredi verebilmektedir. Gelir belgesi göstermeden de ev hanımları diledikleri ihtiyaç kredisi seçeneklerinden faydalanabilmektedir. Bu kredilerarasında düşük faiz oranına da sahip olan Odeabank, 225 TL kredi tahsis ücreti almakta ve üst sınır 20.000 TL olmak üzere 60 aya kadar vadeli kredi imkanı sunmaktadır.

Kredi kullanmak isteyen ev hanımları Odeabank şubelerinden, çağrı merkezinden, internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan başvurularını hemen gerçekleştirebilmekte ve kredilerini de hızlı bir şekilde kullanabilmektedir.

ING Bank Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Saydığımız bankalar arasında bir diğer önemli banka ise ING Bank’tır. ING Bank, %2,05 faiz oranı ile 30.000 TL’ye kadar kredi imkanı sunmaktadır. 60 ay vadeli olarak sunulan bu kredide ev hanımlarından geliri olduklarına dair belge talep edilmektedir. Tapu ya da kira kontratının yanı sıra daha farklı gelir belgeleri de sunulabilmektedir.

Listemizde yeralan ING Bank’a kredi başvurusu yapabilmek için bazı kanallar da yer almaktadır. Müşteriler ING Bank şubelerinden, mobil bankacılıktan, internet bankacılığından, çağrı merkezinden ya da SMS kanalından kredi başvurularını tamamlayabilmektedir.

Şekerbank Ev Hanımlarına Kredi Özellikleri;

Şekerbank, ev hanımlarına kredi sunan bankalardan bir diğeridir. Kira geliri olan, üzerine gayrimenkul bulunan, adına vadeli mevduat hesabı bulunan ya da evde ek iş yaparak ek gelir elde eden ev hanımları için 20.000 liraya kadar kredi sunan bu bankanın faiz oranları, kredinin vadesine göre değişmektedir. Bu bankadan 20.000 lira kredi için 60 ay vadede %2,29 faiz oranı geçerlidir. Bu krediyi ayda 684,10 lira ödeyerek alabilirsiniz. Krediden 100 lira tutarında dosya masrafı alınır. Bu krediye geri ödeyeceğiniz toplam tutar ise 41.046 liradır.

Finansbank Ev Hanımlarına Kredi Özellikleri;

Finansbank, ev hanımlarına 15.000 liraya kadar kredi sunan bir bankadır. Bu banka, kredi notuna önem vermeden kredi vermektedir. Bu nedenle ev hanımlarının da kredi alması kolaylaşır. Bu bankadan alacağınız 15.000 lira krediyi 60 ay vade ile ödeyebilirsiniz. Bu koşullar altında ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 409,66 lira olur. Kredinin toplam geri ödeme tutarı ise 24.579,43 liradır. Bu kredinin aylık faiz oranı %1,49’dan aşlar ve kredi notunuza göre değişir. Banka, ev hanımlarına kredi vermek için ek gelir, kira geliri ya da vadeli mevduat gibi ürünlerin varlığına bakmaktadır.

Ziraat Bankası Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Ziraat Bankası bir devlet bankası olarak bilinmektedir. Diğer bankalarda olduğu gibi Ziraat Bankası da ev hanımlarına kredi imkanı sunmaktadır. 30.000 TL üst limit olmak üzere %1,89 faiz oranlarından başlayarak kredi verebilmektedir. 250 TL kredi tahsis ücreti almakta ve gelir belgesi gösteremeyen ev hanımlarından kefil talep etmektedir. Ya da bir gayrimenkul var ise ipotek karşılığı kredi sunabilmektedir.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında sıklıkla tercih edilen Ziraat Bankası, başvuru için farklı kanallar da sunmaktadır. Müşteriler Ziraat Bankası şubelerinden, çağrı merkezinden, mobil bankacılıktan ya da internet bankacılığından kredi başvurusu sağlayabilmektedir.

Deniz Bank Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Ev hanımlarına özel kredi seçenekleri sunanlar arasında Deniz Bank da önemli bir yere sahiptir. %2,02 faiz oranları ile kredi imkanı sunan Deniz Bank, 60 ay vadeye kadar da seçenek sunmaktadır. Müşteriler gelir belgesi sunmak durumundadır; ancak ön onay sisteminden geçen krediler için bazı zamanlar gelir belgesi talep edilmez. Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında ilk sıralarda yer alan deniz Bank, pek çok kanal aracılığı ile de kredi kullanımına aracı olur.

Mobil bankacılık, Deniz Bank şubeleri, internet bankacılığı ya da SMS kanalı ise en çok tercih edilen başvuru kanalları arasında yer almaktadır. Kredileri onaylanan müşteriler hemen şubelere giderek ya da kredilerini hesaplarına talep ederek kullanmaya başlayabilmektedir.

TEB Ev Hanımlarına Kredi İmkanı

Ev hanımlarına kredi veren bankalar arasında yer alan TEB, gelir belgesi göstermeye gerek kalmadan kredi veren bankalar arasında yer alır. Türkiye’nin önemli özel bankalarından olan TEB, 50.000 TL üst sınır olmak üzere %2,32 faiz oranı ile 60 ay vadeli kredi imkanı sunmaktadır. Bu nedenle de çok daha fazla nakit ihtiyacı olan müşterilere TEB’e başvuru gerçekleştirebilmektedir.

TEB’e internet bankacılığından, mobil bankacılıktan, şubelerden ya da çağrı merkezinden başvuru yapılabilmektedir. Müşteriler kredi başvurusunu yaptıktan sonra inceleme gerçekleştirilmekte ve en geç 2 iş günü içinde bilgilendirme banka tarafından sağlanmaktadır. Kredisi onaylanan müşteriler ise hemen kredi kullanımlarını gerçekleştirebilmektedir.

Vakıfbank Ev Hanımlarına Kredi İmkânı

Vakıfbank, ev hanımlarına gelir belgesiz ve kefilsiz olarak kredi sunan bankalardan bir diğeridir. Bu bankadan kredi alabilmek için ev hanımı da olsanız faiz geliri ya da kira gelirinizin bulunması gerekir. Hiçbir banka, geliri bulunmayan ev hanımlarına kredi vermek istemez. Ev hanımlarına devlet tarafından sunulan esnaf muafiyetliyi de kredi almanızı sağlayabilir. Eğer evde ufak tefek işler yapıyorsanız ve aylık ek gelir ede ediyorsanız, vergi dairelerine başvuru yaparak muafiyet belgesi alabilir ve sigorta primlerinizi avantajlı şekilde ödemeye başlayabilirsiniz. Bu durumda Vakıfbank aracılığı ile gelirinize göre 90.000 liraya kadar kredi alma imkânınız bulunur.

Bu bankadan 90.000 lira olan kredinizi 60 ay vade ile çekmek istediğinizde ödeyeceğiniz aylık faiz oranı %1,35 olacaktır. Bu kredi için aylık taksit tutarınız ise 2.356,50 liradır. Krediden alınacak dosya masrafı ise 450 lira olur.

Kredim Onaylanmadı Neden Olabilir?

Ev hanımları için sunulan krediler arasından birine başvuru yapan ve kredisi onaylanmayan müşteriler söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlar ile karşı karşıya kalan müşterilerin mutlaka kredi puanlarını ve banka durumlarını kontrol ettirmeleri gerekmektedir.

Kredi başvurusuaracılığı ile KKB (kredi puanı) sorgulaması yapılabilmekte ve tüm bankalar ile olan ilişkinin durumu da rahatlıkla analiz edilebilmektedir. Bunun sonucunda ise kişiler kaç puanları bulunduğunu, gecikmiş ödemelerinin olup olmadığını kolaylıkla görebilirler. İcrada olan bir borç, zamanında yapılmayan ödemeler, trafik cezası ya da vergi borcu gibi durumlar ise müşterilerin kredilerinin onaylanmamasına neden olabilecek faktörler arasında yer almaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Hangi Şartları İsterler?

Ev hanımı bile olsanız, bankalardan kredi çekebilmeniz için yeterli seviyede kredi notunuzun olması gerekir. Eğer daha önce hiçbir banka ile çalışmadıysanız ve kredi notunuz sıfırsa, bankalardan kredi alabilmek için gelirinizin olduğunu kanıtlamanız gerekir. Ev hanımları ek iş yaparak gelir elde ediyorlarsa ve bunu bir belge ile kanıtlayabiliyorlarsa bankalardan kredi alabilirler. Ayrıca kira geliri olan yani kendi adına gayrimenkulü olan ve bunlardan kira geliri alan ev hanımlarının, kredi alırken bankaya kira kontratlarını teslim etmeleri gerekir.

Ev hanımlarının kredi alabilmesi için bir başka yöntem de bankalardan herhangi birinde vadeli hesap açılmış olmasıdır. Bu şekilde kredi almak istediğiniz bankaya bir miktar geliriniz olduğunu ve alacağınız krediyi bu gelirle ödeyebileceğinizi kanıtlamış olursunuz. Adınıza kayıtlı olan gayrimenkul ya da mal varlığınız olduğunda, bankaların size güvenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede, kredi almanız daha kolay olacaktır.

Ev hanımı olsanız bile kendi adınıza sigorta primi ödüyorsanız, bankalardan kredi almanız çok daha kolay olacaktır. Bankalar kredi verirken son altı aylık sigorta priminin ödenip ödenmediğine ve aylık gelirinizin olup olmadığına bakarlar. Eğer kendi sigortanızı ödüyorsanız, bankaların gözünde geliriniz var demektir ve çok rahat kredi alabilirsiniz.

Ev hanımları bankalardan kredi desteği alabilir mi?

Ev hanımları kendi işlerini kurmak istediklerinde ve belirli bir kredi notuna sahip olduklarında, devlet destekli olan kredilerden faydalanabilirler. Ayrıca bazı bankalar, girişimci olan ve yeni işletme kurmak isteyen kadınlar için özel eğitimler ile birlikte faizsiz ve geri ödeme kolaylığı ile çeşitli kredi imkanları da sağlamaktadır. Kendi işini kurmak isteyen ya da hali hazırda işini kurmuş olan ancak nakit ihtiyacı olan kadın girişimciler için bankalar tarafından sunulan krediler aşağıdaki gibidir;

Halk Bankası, kadın girişimciler için 1.000.000 liraya kadar aylık ya da 3 aylık ödemeli olarak, en fazla bir yıllık para ödemesiz dönemli olmak şartıyla 60 ay vade ile kredi sunmaktadır.

Yapı Kredi bankası tarafından da kadın girişimcilere özel olarak, üst limit tutarı bulunmayan ve her kullanımda dosya masrafından %50 indirim yapılan özel bir kredi sunulmaktadır. Bu krediyi 60 ay vadeye kadar çekebilir ve taksitlerinizi 3 ayda, 6 ayda ya da ayda bir olarak ödeyebilirsiniz. Ayrıca 3 aya kadar ödemesiz seçeneği ile kredinizi alma imkânınız da bulunmaktadır.

Ev hanımlarına kredi veren bankalar hangi belgeleri ister?

Ev hanımlarının kredi başvurusunda bulunması için yukarıda da detaylı olarak bahsettiğimiz gibi bazı belgeleri bankaya teslim etmeniz gerekir. Uygulamaya bakıldığında hiçbir banka aylık geliri olmayan kişilere kredi vermek istemez. Ev hanımlarının da kendi imkanları ile kazandıkları gelirler aylık gelir olarak kabul edilir. Buna göre evde ek iş yapıyorsanız, faiz geliriniz varsa, kira geliriniz varsa bunları bankaya kanıtlamanız gerekir. Kredi alırken bankaya teslim etmeniz gereken evraklar ise şu şekildedir;

  • İkametgâh belgesi ya da adresinizin yazılı olduğu bir adet fatura belgesi
  • Kimlik belgeniz
  • Faiz geliriniz varsa, bu gelirin bağlı bulunduğu hesabın hesap cüzdanı
  • Kira geliriniz varsa adınıza kayıtlı olan gayrimenkulün tapusunun fotokopisi, son iki yıllık kira kontrat belgesi, kirayı almış olduğunuz bankanın hesap dekontu
  • Ek geliriniz varsa, vergi dairlerinden alacağınız vergi muafiyet belgesi
  • Sigortanı yatıyorsa, hizmet dökümü belgesi

Bu belgeleri bankaya teslim etiğinizde, kredi başvurunuz hemen alınır ve sonucu gün içinde belli olur. Bu belgeler sizin aylık gelirinizin olduğunu ve güvenilir olduğunuzu gösterir. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce yukarıdaki belgeleri yanınızda götürmeniz faydanıza olacak ve işlemlerinizi hızlandıracaktır.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here