Ana sayfa KREDİ Faizsiz Kredi İmkanı Sunan 4 Banka Hangileridir?

Faizsiz Kredi İmkanı Sunan 4 Banka Hangileridir?

13437
0

Faiz, paranın para ile satılması anlamına gelmektedir ve günümüzde hemen hemen tüm bankalar faiz karşılığında ihtiyacı olan kişilere para vermektedir. Fakat bazı bankalar çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşterilerine faizsiz kredi imkânı sunmaktadır. Bu yazımızda faizsiz kredi veren 4 bankayı ele alacağız.

Faizsiz kredi veren bankaların şartları değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik, kredi başvurusunda bulunan kişiye, kişinin mesleğine, kredi çekme amacına göre de değişebilmektedir.

2019 yılı itibariyle, faizsiz kredi veren 4 banka şunlardır:

 • Halkbank
 • T.C Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Kuveyt Türk 

Halkbank, esnaf ve sanatkarlara yüzde sıfır faiz ile kredi vermektedir. Halkbank’ın yüzde sıfır faizle kredi desteği sağladığı durumlar, üç başlık altında incelenmektedir. Bunlar: 

 1. Kaybolmaya yüz tutmuş meslek gruplarında faaliyet göstermekte olanlara kredi
 2. Ustalık belgesi sahibi olan ve yeni işyeri kurmuş; girişimci, esnaf ve sanatkarlara kredi
 3. Genç girişimci olan esnaf ve sanatkarlara kredi

Ziraat Bankası, kendi işini yapmakta olan veya yeni bir iş kurup istihdam sağlamak isteyen girişimcilere faizsiz kredi fırsatı sunmaktadır. Bu krediler, beş yıl vade ile geri ödenebilmektedir. Ziraat Bankası’nın faizsiz kredi fırsatından sadece KOBİler, girişimciler ve kendi işini kurmak isteyen kişiler yararlanabilmektedir. Bu kredi türünde üst limit 100 bin TL’dir.

Denizbank, kendi müşterisi olan kişilere faizsiz kredi sağlamaktadır. DenizBank’tan faizsiz kredi alabilmek için kişilerin, cari hesap açtırması ve bu cari hesaptan en az iki adet fatura için otomatik ödeme talimatı vermesi gerekmektedir. Denizbank, bu şartları yerine getiren tüketicilerine 1.000 TL’ye kadar faizsiz kredi vermektedir ve kredi 12 ay vade ile geri ödenebilmektedir.

Kuveyt Türk, İslami şartlara uygun olarak bankacılık yapan bir kuruluştur. Kuveyt Türk, nakit ihtiyacı olan müşterilerine İhtiyaç Kart ile hizmet vermektedir. Bu kart kişilerce her türlü helal alışverişin yapımında kullanılabilir ve bu kart, normal kredi kartı olarak düşünülebilir. İhtiyaç Kart’ın diğer kredi kartlarından farkı; yapılan harcamaların 46 aya kadar vadelendirilebilmesidir.

Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Her bankanın faizsiz kredi başvurusu farklı şekillerde olabilmekte ve bankadan bankaya göre farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde faaliyet göstermekte olan bankaların birçoğu, kendi resmi web siteleri üzerinden başvuru alabilmekte ve ön onay verebilmektedir. Dolayısı ile faizsiz kredi başvurusu yapacak olan kişiler, kredi başvurusu yapmayı düşündüğü bankaların internet sitelerini ziyaret etmeli ya da bankanın herhangi bir şubesine gitmeli ve başvuru işlemlerini gerçekleştirmelidir.

Bankalar, kendisine kredi için başvuran kişilerin kredi notuna önem vermektedir. Kredi notu, tüm bankacılık işlemlerinde önem taşıdığı gibi bankaların faizsiz kredi seçeneklerinde de önem taşımaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler faizsiz krediden kolaylıkla yararlanabilmektedir.

Her banka, kredi başvurusu için kişilerin farklı şartları yerine getirmesini talep edebilir fakat genel olarak faizsiz kredi başvurusunda aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Kredi başvurusu yapacak olan kişinin 18 yaşını doldurması
 • Kişinin belgelendirebildiği, düzenli bir gelirinin olması
 • Kişinin kredi notunun uygun olması

Halkbank Faizsiz Kredi Başvurusu

Halkbank, girişimcilere, esnaflara ve genç girişimcilere devlet destekli olarak faizsiz kredi vermektedir. Bu kredi türünde aranan şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Kredi çekecek olan kişinin Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kayıtlı olması
 • Alınacak olan kredi ile işyeri ekipmanı, hammaddesi, demirbaşı veya makine alımının yapılması
 • Kredi alım amacının yazılı olarak belgelendirilmesi

Halkbank’ın faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen genç girişimcilerde aranan şartlar ise şunlardır:

 • Kredi çekecek olan kişinin 30 yaşını doldurmamış olması
 • Kredi çekecek olan kişinin KOSGEB tarafından onaylı iş projesini bankaya sunması

Faizsiz Kredi Veren Bankalar 

Türkiye’de faizsiz kredi veren bankalar; katılım bankaları olarak bilinirler. Bu bankalar, kredi verilirken faiz alınmasının İslami kurallara aykırı olduğunu düşünürler. Bu yüzden, hiçbir kredilerinde faiz oranı uygulanması söz konusu değildir. Faizsiz kredi veren bankalar arasında Ziraat Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Albaraka Türk ve Kuveyt Türk yer almaktadır. Bu bankaların, tüketicilerden faiz oranı yerine kar payı oranı alması mümkündür. Faizsiz kredi veren bankalar, bilhassa ihtiyaç ve konut kredisi seçeneklerinde çok fazla tercih edilirler. 

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Dört Banka 

Kuveyt Türk ihtiyaç finansmanı adı altında faiz oranı yerine kar payı oranının istendiği ihtiyaç kredisi türü bulunmaktadır. Bu kredi türünden 10 bin TL şeklinde faydalanmak isteyen bir tüketicinin 36 ay vadeyle geri ödemesi söz konusudur. Buna göre, tüketiciye uygulanacak kar payı oranı; %1,75 olarak belirlenmiştir. Bu sayede, tüketicinin aylık geri ödeyeceği taksit tutarı; 399 TL olacaktır. İkinci olarak, Albaraka Türk ihtiyaç finansmanı bulunmaktadır. Tüketicilere aylık %2 kar payı oranı uygulanmaktadır. 10 bin TL ihtiyaç kredisini 36 ay vadeyle almak isteyen bir tüketicinin ödeyeceği aylık taksit tutarı; 418 TL olacaktır. Üçüncü faizsiz ihtiyaç kredisi ise Türkiye Finans Katılım Bankası ihtiyaç finansmanı olarak bilinmektedir. Bu banka, tüketicilerin aylık %1,90 kar payı oranına tabi tutulmasını istemektedir. Bu sayede, 10 bin TL ihtiyaç kredisinin 36 ay boyunca her ay 410 TL olarak geri ödenmesi söz konusu olacaktır. Dördüncü faizsiz ihtiyaç kredisi ürünü ise Ziraat Katılım ihtiyaç finansmanı olarak bilinmektedir. Bu banka, tüketicilerden aylık %2,10 kar payı oranı talep etmektedir. Bu noktada, 10 bin TL ihtiyaç kredisinin 36 ay vadeyle alınması halinde tüketicinin ödeyeceği aylık taksit; 426 TL olacaktır. 

Faizsiz Konut Kredisi Veren Dört Banka 

Faizsiz konut kredisi veren dört banka arasında Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Ziraat Katılım Bankası yer almaktadır. 100 bin TL konut kredisini 120 ay vadeli olarak almak isteyen bir tüketicinin bu bankaları tercih ettiği takdirde faiz oranı yerine kar payı oranına tabi tutulması söz konusu olmaktadır. Kuveyt Türk %1,47, Albaraka Türk %1,89, Türkiye Finans %1,70 ve Ziraat Katılım %1,70 kar payı talebinde bulunmaktadır. Bu bankalardan konut kredisi almak isteyenlerin aylık 1700 ile 2100 TL arasında değişen taksit oranlarını ödemesi söz konusu olacaktır. Sonuç olarak, faizsiz kredi veren dört banka; faiz oranı yerine kar payı oranı uygulamaktadır.

Faizsiz Kredi İmkânı Sunana Bankalar Hangi Şartları İster?

Faizsiz kredi imkânı sunan bankalar, bazı şartları sağlayan kişilere kredi vermektedir. Takdir edebileceğiniz gibi bu krediler herkese verilmez. Bankaların istedikleri şartları sağladığınızda ve gerekli evrakları teslim ettiğinizde, faizsiz kredinizi azalabilir ve işletmenizi kurmak ya da işinizi geliştirmek için bu kredileri kullanabilirsiniz. Bankaların genel olarak istedikleri şartlar ise aşağıdaki şekildedir;

Kredi notu, kredi verirken bankaların istedikleri en önemli faktördür. Bankalardan faizsiz kredi desteği alabilmek için de kredi notunuzu çok iyi seviyede olması yani 1500 ve üzerinde olması gerekir.

Faizsiz kredilerin verilebilmesi için aylık gelirinizin yeterli seviyede olması ve bu geliri kanıtlayabiliyor olmanız gerekir. Örneğin şirket sahibi ya da ortağıysanız gelir bilançonuzu ve vergi beyannamenizi bankaya iletmelisiniz. Yüksek bir maaş ile bir iş yerinde çalışıyorsanız, alacağınız maaş yazısı ya da maaş bordrosu ile gelirinizi kanıtlayabilirsiniz.

Faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için dışarıdaki yani diğer bankalardaki mevcut borç durumunuzun da kontrol edilmesi gerekir. Eğer başka bankalara çok fazla borcunuz yoksa, yani gelirinizle orantılı olarak belirlenmiş olan borç riskiniz yüksek değilse, bu krediyi alma şansınız artar.

Bankalardan faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için sigorta primlerinizin düzenli olarak ödenip ödenmediği de önem taşımaktadır. Bankalar, gerekli gördükleri durumlarda hizmet dökümü belgenizi de isteyebilirler.

Faizsiz Kredi Ne Anlama Gelir?

Faizsiz kredi, bankalardan devlet desteği ile alınan kredi anlamına gelir. Bazı bankalar, devlet destekli olarak girişimcilere, iş kurmak isteyen ev hanımlarına, işini yenilemek isteyenlere ya da işini büyütmek isteyen kişilere faizsiz ve kolay geri ödemeli krediler sunmaktadır. Bu kredilerin koşulları, her bankaya göre değişir. Devlet tarafından belirlenen bu koşullara uymanız halinde, faizsiz kredi veren bankalara başvur yapabilir ve kredinizi alabilirsiniz. Faizsiz krediler genellikle ilk 2 yıl geri ödemesiz ve sonraki yıllar eşit taksitler ile ödenen kredilerdir. Her ne kadar faizsiz denilse de bankalar bu kredilerinden faiz almak zorundadır. Ancak bu tür kredilerde uygulanan faiz oranı çok çok düşük olur. Ayrıca bu tür kredilerin masrafları da diğer kredilere göre çok daha azdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here