Ana sayfa KREDİ İnternetten Kredi Başvurusu

İnternetten Kredi Başvurusu

2770
5

Son yıllarda kredi çekme oranı bir hayli artmış durumdadır. Yatırım amacıyla mülk edinmek içi çekilen kredinin yanında ihtiyaçları gidermek için kredi talebi yoğunluğu da oldukça çoktur. Günümüzde ev, arsa veya araba almanın en kestirme yolu kredi çekmektir. Aynı zamanda yaz aylarının gelmesiyle tatil masraflarının giderilmesi için, okulların açılma döneminde okul masraflarını karşılamak için kredi başvuru yoğunluğu bir hayli artmaktadır. Bu da gösteriyor ki artık hayatımızın her alanında krediye ihtiyaç duyuyoruz. Normalde kredi çekme prosedürü, bankaya gerekli evraklarla birlikte yazılı başvuru yapmaktır. Yapılan başvuru bankalar tarafından değerlendirilmekte ve bir hafta ya da on gün içinde olumlu olumsuz geri dönüşler yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda kredi çekme kolaylığı banka müşterilerine avantaj sağlamaktadır. Banka şubesine gitmeden sıra beklemeden internetten kredi başvurusu yapmak mümkündür. Birçok alanda insanlara kolaylık sağlayan bu sistem hem zaman kaybının önüne geçmekte hem de kredi çekme sürecini kolaylaştırmaktadır.

İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İnternet üzerinde her bankanın kendine ait bir web sitesi vardır. Bu site üzerinde farklı kredi türlerinin detaylı açıklamaları yer almaktadır. Online kredi başvurusu diğer bankaların kredi bilgilerini karşılaştırma fırsatı ile insanlara kolaylık sağlıyor. Hangi bankanın şartları uygunsa onu tercih etme seçeneği bulunuyor. İnternetten kredi başvurusu konusuna gelince, kişilerin çalıştığı bankada bilgilerinin yer aldığını biliyoruz. Kişi kendi internet bankacılığı üzerinden rahatlıkla başvuru yapabilmektedir. Mobil bankacılık üzerinden menüde bulunan kredi başvurusu kısmından anında başvuru yapmak mümkündür. Farklı bir bankadan kredi çekmek düşünülüyor ise, bankanın internet sayfası üzerinde bulunan kredi bilgileri bölümüne T. C. kimlik numarası ve cep telefonu bilgileri girilerek talep edilen kredi türü ve kredi tutarı ile başvuru yapmak mümkündür. İnternetten kredi başvurusu cevabı kısa sürede gelmektedir.

İnternetten Kredi Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Başvurudan sonraki süreç iki aşamada yürümektedir. Birinci aşama internetten kredi başvurusu yapan kişinin kredi başvuru talebi, gelir durumu,  banka geçmişi ve kredi notuna bakılarak yapılan değerlendirmedir. Kredi çekme konusunda engeli bulunmayan kişilere banka tarafından kredi onayı verilmektedir. İkinci aşama ise kredi onayı verilen kişinin banka tarafından istenen evrakları bankaya teslim etme sürecidir. Tamamlanan prosedürün ardından verilen kredi elden veya havale yolu ile kredi talep eden müşteriye verilmektedir. Kredi onay kriteri bankaya göre değişmektedir. Tüm bankaların ortak değerlendirdiği konu kişinin kredi notudur. Çünkü kredi notu banka ile çalışan kişinin geçmiş dönem bilgilerini içermektedir. Daha önce yapmış olduğu kredi başvurusu, ödeme düzeni, kredi kartı kullanma düzeni gibi bilgiler bankalar tarafından kayıt altına alınmaktadır.  İnternet üzerinden verilen kredinin faiz oranları aynıdır. En uygun faiz oranını belirleyip ona göre kredi çekmek isteyen kişinin, internet üzerinden faiz oranlarını karşılaştırıp başvuru yapma gibi bir kolaylığı bulunmaktadır.

5 YORUMLAR

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here