Kara Listede Olana Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (KESİN ONAYLI)

Kara Listede Olana Kredi ve Kredi Kartı Veren Bankalar (KESİN ONAYLI)

Kara listede olan kişiler, geçmiş ödeme performansları iyi olmayan kişiler anlamına gelir. Bir kimsenin kara listede olması, onun daha önce bankalardan aldığı kredi ve kredi kartı borçlarını ödeyemediği ve bu nedenle avukatlık ya da icralık olduğu anlamına gelir. Bu durum, Merkez Bankası kayıtlarına alınır ve kara liste olarak adlandırılır. Merkez Bankası kayıtlarından ise 5 yıl boyunca silinmez. Kara listede olan kişilerin bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmesi için 5 yıl beklemesi gerekir. Bu süre zarfında bazı koşulları gerçekleştirirlerse, ihtiyaç duydukları krediyi ve kredi kartını alabilirler. Kara listede olana kredi ve kredi kartı veren bankalar ve istedikleri koşullar hakkında detaylı bilgi sunalım;

Kara listede olana kredi ve kredi kartı veren bankalar hangi koşulları gerçekleştirmenizi ister?

Kara listede olan kişilerin bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmesi için bazı koşulları gerçekleştirmesi gerekir. Bu koşulları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • İlk olarak kredi notunuzu yükseltemeye başlamalısınız. Bunun için bankalarla olan ilişkilerinizi düzletmeniz ve bankalara artık ödeme yapabildiğinizi kanıtlamanız gerekir. Bankalardan vadeli hesap açtırarak artık paranız olduğunu kanıtlayabilirsiniz. Vadesiz hesap açtırıp bu hesaba otomatik ödeme talimatı da verebilir ve bunları düzenli olarak ödeyerek, artık ödemelerinizi düzenli olarak yapabildiğinizi kanıtlayabilirsiniz. Bankalardan BES gibi yatırım ürünleri satın alabilir ve kredi notunuzu yükletebilirsiniz.
  • Kredi notunuzun yükselmesi ile birlikte kredi ya da kredi kartı alabilmeniz için aylık gelirinizin olduğunu da kanıtlamanız gerekir. Maaşlı olarak çalışıyorsanız, şirket gelirleriniz varsa, emekli maaşınız varsa, faiz gelirleriniz varsa ya da kira geliriniz varsa, bu gelirlerinizi mutlak bir belge ile kanıtlamalısınız.
  • Bankalardan kara listede olmasanız bile kredi ve kredi kartı alabilmeniz için son altı aylık sigorta priminizin ödenmiş olması gerekir. Sigorta primleriniz ödendiyse, artık gelirinizin olduğunu kanıtlamış olursunuz ve kredi yad a kredi kartı için başvurabilirsiniz.

Kara listede olan kişilerin bankalardan kredi ya da kredi kartı alabilmesi için bankalara teminat sunmaları gerekir. Bu teminat kefil ya da ipotek olmalıdır. Kefil için başvuru yaparken yanınızda devlet memuru ya da emekli bulundurmanızı tavsiye ederiz. İpotek için de herhangi birinin adına kayıtlı olan ev ya da iş yeri tapusunu verebilirsiniz. Bu teminatlar, krediyi ödemediğiniz zaman bankaların el koyabilmesi için güvence olarak verilmektedir. Krediyi ya da kredi kartı borcunuzu ödemediğinizde, kefilden bu borcunuz tahsil edilir.

Kara listedekilere kredi veren bankalar hangileridir?

Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar arasında sayılı seçenek bulunur. Özellikle düşük bir kredi notuna sahip olan ve aylık gelirini belgeleyebilecek kişiler kredi alabilmektedir. Kolay şekilde kredi alabileceğiniz bankalar arasında ise aşağıdaki bankalar yer alıyor:

  • Aktifbank
  • ING Bank
  • Enpara
  • Finansbank
  • Fibabank
  • Burganbank

Bu tarz bankalar kolay kredi vermeleri nedeniyle ihtiyaç kredisi almak isteyenlerin sıklıkla baktığı seçenekler arasında bulunur. Ancak bu bankalar diğer seçeneklere göre daha yüksek faizdeki krediye olanak sağlar. Bu nedenle kredi geri ödemelerini daha rahat bir şekilde yapmak isteyenler için farklı seçenekleri düşünmek gerekecektir.

BU KATEGORİ İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sicili Bozuk, Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Başvuru Yöntemleri

Banka sicili bozuk durumda olan kişilerin ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan hemen önce varsa üzerlerine kayıtlı olan malları ipotek olarak göstermeleri gerekir. Bu mallar arsa, ev, tarla, araba gibi çeşitli mallar olabilir. Bu malların ipoteği yapıldıktan sonra ekspertiz işlemleri başlatılırken, kredi tutarını karşılayıp karşılamayacağı ölçülmüş olur. İpotek konulacak taşınmazın değeri kredi başvuru değerini karşılayacak cinsten bulunuyorsa, siciliniz bozuk bile olsa kredi alabilirsiniz. Burada önemli olan nokta ipotek konulan malın başvuru limitine uyumlu olmasıdır.

Öte yandan ipotek durumunun dışında sicili bozuk olanlara kredi farklı yöntemlerde denenebilir. Kefil yöntemi üzerinden başvuruda bulunmak bu alanda denenmesi gereken diğer yöntemlerden biri olmaktadır. Bu sayede sicil bozuk veya kredi notunun düşüklüğünün herhangi bir önemi olmadan kredi alma ihtimali ortaya çıkmış olur. Ancak bu konu hakkında en çok dikkat edilmesi gereken durum yüksek kredi notuna sahip olan bir kefilin bulunmasıdır. Bu kişinin finansal geçmişinin iyi bir durumda olması, yüksek bir kredi notunun bulunması sizin kredi alma ihtimalinizi biraz daha arttırmış olur. Bu nedenle kefil konusunda iyi bir araştırmanın yapılması önerilen şeyler arasındadır.

Finansbank Kara Listedekilere Kredi

İhtiyaçlarınızı gidermek için tercihinizi Finansbank’tan yana kullanabilirsiniz. Bankadan kredi alabilmek için en az 18 yaşında olmanız ve gelirinizin devamlı olması lazımdır. Sicili bozuk olanlara kredi sağlayan banka en fazla 36 ay vadeli olarak kredi alımına müsaade ediyor. Tabi yukarıda bulunan şartlara uyum gösterenlerin bu banka üzerinden kredi alabileceğini belirtmek gerekiyor. Adınıza kayıtlı olan herhangi bir mal bulunuyorsa, sağlam bir kefile sahipseniz banka üzerinden ihtiyaç kredisi alma hakkınız doğar. 

Ziraat Bankası İcralık Olana kredi

Ziraat Bankası aynı şekilde teminat halinde kredi alınabilmesine yol açan isimler arasında bulunuyor. Bunun yanında kredi talebinde bulunan kişinin gelirinizin bulunması konu hakkında aranan diğer şartlar arasındadır. Aldığınız krediyi zamanında ve düzenli olarak ödemeye devam ederek kredi notunuzu yükseltme fırsatı elde edebilirsiniz. Bundan sonraki dönemde ise ihtiyaç kredisi alımı daha kolay bir şekilde ilerlemiş olacaktır. Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi başvurularını ise banka tarafından sunulan başvuru kanallarından biri üzerinden istediğiniz her an gerçekleştirebilirsiniz. Uzun vade ve düşük faiz imkanı sunan banka bu konuda aradığınızı verecektir.

Aktif Bank Kara Listede Olana Kredi

Aktif Bank kara listede olana kredi veren en popüler bankalardan biridir. Bu bankanın tercih edilmesinin nedeni ise kefilsiz ve şartsız olarak kredi sunmasıdır. Ayrıca kredi verirken kredi notuna bakmaz ve kara listede olup olmamanıza önem vermez. Bu bankanın tek şartı aylık düzenli bir gelirinizin olması ve sigorta primlerinizin ödeniyor olmasıdır. Banka, kredi başvurusu yapan kişilerin sigorta primi ve aylık gelir gibi bilgilerini sistem üzerinden otomatik olarak sorgular. Eğer bu şartları sağlıyorsanız, bu bankadan anında 30 bin lira kredi alabilirsiniz. Aktif Bank kara listede olanlara kredi verirken yüksek faiz oranı uygulanır. Buna göre;

Bu bankadan 30.000 lira olan krediyi 60 ay vade ile çekmek isterseniz kredi faiz oranınız %2,89 olacaktır. Bu krediye ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ise 1.194,92 lira olur. Krediden tahsis ücreti alınmaktadır. Alınacak olan bu ücret ise 150 lira olacaktır.

Fibabanka Kara Listede Olana Kredi

Kara listede olan kişilere özel kredi sağlayan bankalardan biri de Fibabankadır. Bu bankadan kredi almak için yine aylık gelir belgenizin olması ve sigortanızın son altı aydır ödeniyor olması gerekir. Bu şartları taşıyorsanız, bu bankadan 50 bin liraya kadar kredi alabilirsiniz. Buna göre;

Bu bankadan 50.000 lira olan krediyi 60 ay vade ile çekmek istediğinizde, kredini aylık faiz oranı %1,7 olur. Bu krediye ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ise 1.452,36 liradır. Kredinizden 262,50 lira dosya masrafı alınacaktır.

İş Bankası Kara Listede Olanlara Kredi;

İş Bankası kara listede olanlara kredi sunan banklardan bir diğeridir. Kara listedeyseniz bu bankadan kredi alabilmek için kefil ya da ipotek gibi teminatlar vermeniz istenebilir. Kredi tutarına göre bu teminatların isteneceğini unutmamalısınız. Eğer 50 bin liraya kadar kredi ihtiyacınız varsa yalnızca aylık düzenli gelirinizin olması ve sigortanızın düzenli ödenmiş olması koşulları ile kredinizi alabilirsiniz.

Bu bankadan 50.000 lira olan krediyi 60 ay vade ile çekmek isterseniz ödeyeceğiniz aylık faiz oranı %1,55 olacaktır. Bu krediye ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 1.390,06 liradır. Kredinizden 262,5 lira tahsis ücreti yani dosya masrafı alınır. Bu krediye geri ödeyeceğiniz toplam tutarı ise 83.403,60 lira olacaktır.

Denizbank Kara Listede Olana Kredi;

Denizbank kara listede olan kişilere kredi sunabilen ve kredi faiz oranlarını kendisi belirleyen bir bankadır. Bu bankadan 50 bin liraya kadar kredi almanız mümkündür. Alacağınız kredi için gerekli görülen durumlarda ipotek ya da kefil istenebilir. Bu bankadan 1000 ve üzerinde kredi notu sahibi olanlar kredi alabilir.

Bu bankadan 50 bin lira kredi almak istediğinizde ve vadesini 60 ay olarak belirlediğinizde kredinizin faiz oranı %1,69’dan başlar. Bu orana ve tutara göre ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 1.448,17 liradır. Bu krediye toplam ödeyeceğiniz tutar 86.889,71 liradır. Kredinizden 262,5 lira dosya masrafı alınır.

Akbank Kara Listede Olana Kredi;

Akbank’tan da kara listede olmanız ve kredi notunuzun 1000 ve üzerinde olması şartıyla kredi alabilirsiniz. Bu bankadan alacağınız kredi tutarı da 50 bin liradır. Bu tutardaki ve daha üzerindeki krediler için banka tarafından kefil ya da ipotek istenebilir.

Bu bankadan 50 bin lira olan krediyi 60 ay vadede almak istediğinizde, kredinizin faiz oranı %1,27’den başlar. Bu krediye aylık ödeyeceğiniz taksit tutarı 1.277,52 liradır. Krediden alınacak olan dosya masrafı 262,5 liradır ve hayat sigortası da alınır. Bu krediye toplamda 76.651,08 lira ödersiniz.

ING Bank kara listede olana kredi ve kredi kartı;

ING Bank, kara listede olanlara ve kredi notu düşük olanlara bile kredi veren bankalardan biridir. Kara listede olan kişilerin bu bankadan kredi alabilmesi için söz konu olan borcun kapanmış olması, bundan sonraki değer borçların zamanında ve düzenli ödenmiş olması gerekir. Başka bir ifade ile krediyi almadan önce son 6 aylık ödemelerinize bakılır. Eğer gecikmeli ödemeniz yoksa, kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Buradan kredi alabilmek için gerekli olan tüm belgeleri sunmanız gerekir. ING Bank kara listede olanlara kredi verirken ipotek ve kefil gibi teminatlar isteyebilir. Kredinizi aldıktan sonra banka tarafından kredi kartınız da tanımlanır. Kredi kartı limitiniz ilk yıl için düşük olacaktır ancak sonraki yıllarda limitiniz yükselir.

ING Bank aracılığı ile 50.000 liraya kadar kredi almanız mümkün olur. Bu bankadan alacağınız kredinin faiz oranı ise kredi notunuza gör değişir. Kara listede olsanız bile mevcut borçlarınızı kapattıysanız ve kredi notunuzu yükselttiyseniz, bu bankadan düşük faizle kredi alabilirsiniz. ING Bank kredi faiz oranları %0,94’te başlar. Bu oran 1850 ve üzerinde kredi notu olanlar için geçeridir. Eğer kredi notunuz 1500’ün altındaysa zaten kredi almazsınız. 1500’e kadar olan kredi notuna da uygulanan faiz oranı %2,59’dur.

Kara Listede Olana Kredi Kartı Veren Bankalar Var Mıdır? 

Tüketicilerin kredi ve kredi kartı borçlarını 90 gün içerisinde ödemedikleri durumlarda bankalar tarafından kara listeye alınması mümkün olmaktadır. Kara liste tabiri; soyut bir kavramı ifade etmekle beraber kara listedeki tüketicilerin bankalar tarafından riskli olarak algılanmasını tanımlamaktadır. Bu noktada, kara listedeki bir tüketicinin herhangi bir bankacılık ürününe başvurması zordur. Bilhassa, kara listedekilerin kredi alması imkansıza yakındır. Bu noktada, kara listede olana kredi kartı veren bankalar var mıdır sorusu insanların aklını kurcalamaktadır. Kara listede olan kişilerin kredi notunun düşük olmasından mütevellit kredi kartı alma şansları oldukça azdır. Ancak, birtakım bankaların bu kişilere kredi kartı verdiği söylenebilir. Kara listedekilere verilen kredi kartları; düşük limitli olmaktadır. 

Kara Listede Olanların Kredi Kartı Alması Mümkün Müdür? 

Kara listede olana kredi kartı veren bankalar konusunda banka adı vermek doğru olmayacaktır. Çünkü, bir tüketicinin kara listede olması; onun yasal takibe girdiğinin bir göstergesidir. Bu noktada, hiçbir banka, avukatlık durumda olan bir tüketiciye bankacılık ürünü sunmaz. Ancak, tüketicinin kara listeden çıkması durumunda kredi kartı alma şansı artacaktır. Kara listede olan bir tüketicinin kara listeden çıktıktan sonra kredi notunu ivedilikle yükseltmesi elzemdir. Bu noktada, kredi kartı alınmak istenilen bankada vadesiz mevduat hesabı açmak doğru bir karar olacaktır. Maaşının bir kısmını bu bankada açmış olduğu vadesiz hesaba yatıran bir tüketicinin buna ek olarak bu hesap üzerinden otomatik fatura ödeme talimatı vermesi; onun kredi notunun kısa zamanda yükselmesini sağlayacaktır. 

Kara Listede Olanların Kredi Kartı Alma Şartları 

Kara listede olana kredi kartı veren bankalar araştırması yapan bir tüketicinin birçok bankaya yaptığı başvurudan olumsuz cevap alması muhtemeldir. Bankalar, tüketicinin kara listeden çıkmasını talep eder. Kara listeden çıkmak isteyen bir tüketicinin bankaya olan borçlarını eksiksiz olarak ödemesi gerekir. Borçların asgari tutarının değil tamamının ödenmesi şarttır. Kara listeden çıktıktan sonra hemen kredi kartı alınması mümkün değildir. Çünkü, bankalar, tüketicinin kara listede olduğunu görmektedir. Bu durum, olumsuz bir referans olmaktadır. Bunun yanı sıra, kara listede olan bir tüketicinin kredi notu oldukça düşük olacaktır. Kredi kartı almak için kredi notunun 1700 ile 1900 seviyesine çıkartılması idealdir. Bu sayede; Finansbank, Enpara.com, Akbank, Ziraat Bankası gibi bankalardan kredi kartı almak mümkün olabilir. Kredi notuna ve gelire bağlı olarak kredi kartının limiti belirlenecektir.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir