Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Halk arasında kara liste veya kırmızı kalem olarak geçen bu uygulamanın adı gerçekte kredi sicil kaydı olarak geçmektedir. Bu kayıtlarda da banka müşterilerinin kredi yahut kredi kartı ödemelerinin finansal durumları yer alır ve diğer kurumlarca kullanılmak üzere tutulmaktadır. Pek çok insan banka ve benzeri kurumlar ile çalışmakta ve zaman zaman kredi kartı borçlarını ya da çekilen krediyi geri ödemekte zorluk çekebiliyor. İşte bu durumların ağırlaştığı hallerde de kara listeye girmek kaçınılmaz oluyor.

Kara listenin takibi Kredi Kayıt Bürolarınca ve Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından yapılmaktadır. Bu kurumlar, gereken şartları taşıdığınız zaman isminizi kara listeye ekleyebilmektedir. Peki, Kara listeden nasıl çıkılır, hangi aşamalardan geçmek gerekir? Bu soruya cevap vermeden önce kara listede olup olunmadığının bilinmesi gerekmektedir.

Kara Listede Olup Olmadığımı Nasıl Anlarım

Kredi sicil kaydı verileri, Türkiye’deki bankalarca oluşturularak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne ulaştırılır ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenmektedir. Sonrasında oluşturulan bu veriler, risk raporu ile kredi notu olarak bireysel kullanıcıların yahut bankalar gibi finans kurumlarının kullanımına açılır. Risk raporunuz iyi değilse ve kredi notunuz da düşükse bankalar size kredi vermek konusunda isteksiz olacaklardır. Bunun dışında kara listeye girmeniz için belli koşullar bulunmaktadır. Kara listeden nasıl çıkılır sorusuna geçmeden önce bu koşullara bakmak yerinde olacaktır.

Kullanılan kredi kartı, kredi, kefil olunan kredinin ödemeleri gibi kişinin üzerinde olan borçların tahsili 90 gün geciktiği takdirde banka kullanıcı hakkında yasal takip başlatacaktır. Yasal takibin başlatılmasını müteakip kısa süre içerisinde kişi kara listeye alınır. Listede isminizin olup olmadığını öğrenmek için de başvuracağınız kurumlar şunlardır:

  • Kredi alınmak istenen banka
  • Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi
  • Kredi Kayıt Bürosu

Kesin bilgi için bu kurumlara danışmak yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra kredi başvurularınızın hepsine ret cevabı almanız ve bankalarda işlem yapamaz hale geldiğiniz durumlarda kara listede olunabileceği akla gelmelidir. Bu durumda kara listeden nasıl çıkılır?

Kara Listeden Çıkmak İçin Ne Yapmalıyım

Öncelikle sicil kaydının temizlenmesi gerekmektedir. Bunun için de tüm borçların kapatılması önem kazanır. Borçlar ödenmeden kişinin hakkındaki yasal takip sona ermeyeceğinden bu atlanmaması gereken bir adımdır. Çoğunlukla borçların ödenmesinden 5 sene kadar sonra kara listeden çıkmış olunmaktadır. Bu 5 sene içerisinde kredi kartı alma ya da kredi çekme imkanı oldukça düşük olacaktır.

Ayrıca bankalar, sicil kaydı temizlendiğinde bile kendi kayıtlarında ismin bulunması ve kredi geçmişini görebilmelerinden dolayı yapılacak başvurular olumsuz şekilde yanıtlanabilir. Kara listeden nasıl çıkılır konusunda bir başka husus da zaman zaman çıkarılan kara liste affını takip etmektir. Bu aftan faydalanarak kredi sicilinin temizlenmesi mümkündür. Kara listeden isim sildirmek bir dilekçe vererek halledilecek kadar basit bir işlem değildir. Her ne kadar listeye girmek kolay olsa da çıkmak zahmetlidir. Bu nedenle kredi ödemelerinde hassas davranılmalı yasal takibe düşülmemelidir. 

Kara listede olanların kredi notu nasıldır?

Kara listede olan kişilerin 5 yıl boyunca bankalardan kredi ve kredi kartı alması imkânsızdır. Ancak kredi notunu yükseltmeye başlayan kişiler, bir süre sonra kara listede olsalar bile kredi alabilirler ya da bankalarla olan ilişkilerini düzeltebilirler. Kara listede olan kişilerin kredi notu kritik seviyededir. Bankadan kredi ya da kredi kartı almak istediğinizde kredi notunuzun en az 1000 seviyelerinde olması gerekir. Bunun için yapmanız gerekenler ise şöyledir;

  • Bir bankadan ufak limitli de olsa bir kredi kartı almak ve aylık düzenli olarak harcama yapıp bu tutarı düzenli olarak ödemek. Burada önemli olan nokta, kredi kartının asgarisinin değil dönem borcunu ödenmiş olmasıdır.
  • Bir bankadan vadesiz mevduat hesabı açtırıp bu hesaba faturalarınızı otomatik ödeme talimatına vermek ve bunların her ay düzenli şekilde ödenmesini sağlamak.
  • Bir bankadan vadeli mevduat hesabı açtırmak ya da BES gibi düzenli bir birikim hesabı açtırmak
  • Diğer bankalara olan kredi ve kredi borçlarının tamamının kapanmasını sağlamak.
  • Düzenli bir işçe çalışmak ve her ay düzenli gelir elde etmek.

Aylık gelir karşılığında son aylık sigorta primlerinizin ödendiğinden emin olmak.

Kara listeden çıkmak için dilekçe örneği;

Kara listeden çıkmak için kullanabileceğiniz birden fazla yöntem bulunur. Daha önce kara listeye alındıysanız, üzerinden 5 yıl geçtiyse ve siz halen kara listede görünüyorsanız, bu durumda birkaç yere başvuru yapabilirsiniz. Kara listeye konu olan borcunuzu kapatmış olmanıza rağmen halen siciliniz olumsuz görünüyorsa, izleyeceğiniz iki yöntem bulunur. Bunlardan ilki, kredi kayıt bürosuna dilekçe vermektedir.

Kredi kayıt bürosu, kredi notunuzun oluştuğu yerdir ve tüm finansal verileriniz burada toplanır. Bu nedenle sicilinizdeki olumsuzluğun giderilmesi için ilk olarak buraya başvuru yapmanız gerekir.

Ayrıca bir banka şubesine olan tüm borçlarınızı ödemenize rağmen hale kara listede görünüyorsanız, ikinci yöntem olarak bu bankayı Türkiye Bankalar Birliğine şikayet edebilirsiniz.

Türkiye Bankalar Birliği bu süreci hızlandırarak sicilinizin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Şikâyet için https://www.tbb.org.tr/tr/finansal-tuketici/musteri-sikayetleri-hakem-heyeti/basvuru-formu/304 bu adreste bulunan başvuru formunu hemen doldurarak gönderebilirsiniz. Başvurunuz 15 gün içinde değerlendirmeye alınır ve gerekli işlemler yapıldıktan sonra, tarafınıza bilgi gönderilir.

admin

One thought on “Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir