Kredi Kartı Limit Yükseltme Ne Kadar Sürer? 

Kredi Kartı Limit Yükseltme Ne Kadar Sürer? 

Kredi kartı; günümüz ekonomik şartları içerisinde birçok kişinin kullanmak zorunda olduğu bir bankacılık ürünüdür. Kredi kartıyla alakalı olarak yaşanan en büyük sorunlardan birisi, kredi kartının limitinin düşük olmasıdır. Bu sebepten dolayı, birçok kredi kartı kullanıcısı, kart limitlerini yükseltmek isterler. Kredi kartı limiti; kredi kartı almak için bankalara başvuru yapan tüketicilere, bankalar tarafından yapılan değerlendirme sonucunda sunulan başlangıç ve bitiş tarihleri arasında kullanabilecekleri maksimum para miktarıdır. Örneğin, bir tüketicinin kredi kartı limiti iki bin TL olarak belirlenmişse, o dönem içerisinde tüketici, maksimum iki bin TL harcama yapma hakkına sahiptir. Bu şartlar altında, birçok kişinin aklında kredi kartı limit yükseltme ne kadar sürer sorusu bulunmaktadır. 

Kredi Kartı Limit Yükseltme İşlemleri 

Kredi kartı limit yükseltme; zannedilenden daha kısa sürmektedir. Bankaların, kredi kartlarının limitlerini yükseltmek isteyen tüketicilerden istediği şartlar arasında gelirlerinin fazla olması ve kredi notlarının yüksek olması gelmektedir. Bir kişi, kredi kartı limitini yükseltmek istiyorsa, gelirini de aynı oranda arttırmalıdır. Bunun yanı sıra, tüketici, önceki kredi kartı ödemelerini düzenli olarak yapıyorsa kredi notu yüksek olacaktır. Bu bağlamda, yalnızca 24 saat içerisinde bir tüketicinin hem kredi notunu yükseltmesi hem de gelirini arttırması mümkün olabilir. Bankaların istediği şartları yerine getirerek kredi kartı limit yükseltme talebinde bulunan kişilerin bu istekleri bankaya göre değişmekle beraber ortalama bir hafta içerisinde cevap bulmaktadır. 

Kredi Kartı Limitini Arttırmak İçin Neler Yapılmalıdır? 

Kredi kartı limitini arttırmak isteyenlerin ilk olarak bankaların hangi sebeplerle bu işleme onay verdiklerini bilmesi gerekir. Bir banka, müşterisinin kredi kartı limit arttırma talebini incelerken tüketicinin gelirine ve kredi kartı kullanarak yaptığı harcamaların artıp artmadığına bakar. Bir tüketici, kredi kartını kullanarak yaptığı düzenli harcamaların sayısını her ay arttırıyorsa ve daha çok limite ihtiyaç duyduğunu belli ediyorsa, kendisine banka tarafından kredi kartı limit arttırma teklifi yapılacaktır. Tüketicinin yaptığı harcamalar ve ödemeler; kredi kartı limitinin kendi belirlediği oranda artmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak, kredi notunun yüksek olması veya ivedilikle yükseltilmesi, bir başka gerekliliktir. 

Kredi Kartı Limit Arttırma İşlemleri Nasıl Yapılır? 

Kredi kartı limit arttırma işlemleri; genel olarak ATM’ler aracılığıyla yapılmaktadır. Bir başka deyişle, tüketicilerin herhangi bir banka şubesine giderek kredi kartı limit arttırma talebinde bulunmalarına gerek yoktur. Kişinin müşterisi olduğu bankanın ATM’si üzerinden bu işlem, kısa zamanda halledilebilmektedir. Bir tüketicinin tüm finansal bilgileri, KKB üzerinden tüm bankalara iletilmektedir. KKB; kişinin kredi kartı limitinin arttırılmasındaki en büyük etken olarak göze çarpmaktadır. Bu bağlamda, kredi notu yükselen bir tüketicinin kolaylıkla kredi kartı limitini yükseltebileceğini ifade etmek gerekir. 

Kredi Kartı Limit Yükseltme Taktikleri 

Kısa zamanda kredi kartı limit yükseltmek isteyen bireylerin öncelikli olarak kredi kartlarıyla düzenli olarak alışveriş yapması önerilmektedir. Bunun yanı sıra, alışverişler sonucu ortaya çıkan taksit ödemelerinin düzenli olarak yapılması tavsiye edilmektedir. Ancak, taksit ödemesi yaparken asgari tutar yerine taksidin tamamını ödemek daha avantajlı olacaktır. Bunun yanı sıra, bir kere kredi kartı limit yükseltme talebinde bulunan tüketicinin aynı eylemi defalarca yapmaması gerekir. Kredi kartlarına elektrik, su ve doğalgaz faturaları için otomatik ödeme talimatları vermek, limit yükseltme işlemini olumlu anlamda etkiler. Bir tüketicinin en çok iki veya üç kredi kartı kullanması tavsiye edilmektedir. Kredi kartı limit yükseltmek için gereken bu işlemler; 3-4 ay gibi bir zamana yayılabilir. 

Düzenli Olarak Harcamalar Yapın

Kredi kartınızın limitini yükseltmenin yollarından biri de düzenli olarak harcama yapmaktır. Bankalar az da olsa, kartlarının kullanılmasını ve düzenli olarak ödenmesini isterler. Çünkü düzenli olarak yapılan harcamanın, düzenli olarak ödenmesi borcunuza sadık olduğunuzu gösterir.

Kredi kartınızın limitini yükseltemiyorsanız eğer, düzenli olarak aylık yakıt, gıda, market, doğalgaz gibi harcamalar yapın. Ardından bunları hesap kesim tarihi gelince hemen ödeyin.

Bu işlemi ortalama 3-4 ay boyunca düzenli yapmanız halinde, bankanız otomatik olarak limit yükseltmenize izin verecektir. Özetle; bankaya sadık olduğunuzu ve borcunuzu hemen ödediğinizi gösterin. Bu sayede kolayca limitinizi artırabilirsiniz.

Aylık gelirinizin arttığını kanıtlayın;

Kredi kartının limitini arttırmanızın bir diğer yolu da aylık aldığınız maaş gelirinin arttığını kanıtlamaktır. Kredi kartı limiti başvuru yaptığınızda aldığınız maaşın 2 katı olarak, sonraki yıllarda ise ödeme performansınıza göre 4 katı olarak belirlenir. Doğal olarak kredi kartınızı almanızın üzerinden bir yıl geçtiyse, almış olduğunuz maaşınız da yükselir. Eğer esnaflık geliriniz varsa, gelir bilançosu ile de bu geliri kanıtlayabilirsiniz. Bankaya gelir belgesi sunduğunuzda, karşılaştırma yapılır ve gelirinizin arttığını görmüş olurlar. Bu sayede limitiniz, gelirinizle orantılı olarak bir miktar artırılabilir. Ancak limit artırma talebinizi bu şekilde yapacaksanız, mutlaka banka şubelerinden başvuru yapmanız ve yanınızda aylık geliriniz kanıtlayan bir belge teslim etmeniz gerekir.

Bu şekilde limit arttırma talebi yapmak için yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi kredi kartınızdan düzenli harcama yapmanız ve borçlarınızın tamamını yani dönem borcunu zamanında ödemeniz gerekir. Eğer sürekli asgari tutardan ödeme yaparsanız, geliriniz artsa bile limit arttırma işleminiz onaylanmaz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir