Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim? 

Kredi Notum 0 Nasıl Kredi Çekebilirim? 

Kredi notu; sıfır ile 1900 arasında hesaplanmaktadır. Bu kıstaslara göre sıfır kredi puanına sahip olan birisi, oldukça riskli tüketiciler grubunda yer almaktadır. 1900 veya buna yakın bir kredi puanı olanlar ise bankaların güvenini kazanmış, kredi almasında hiçbir sıkıntı olmayan tüketicileri temsil etmektedir. Kredi notu; tüketicilerin bankalarla olan finansal ilişkilerini temsil etmektedir. Kredi ve kredi kartı kullanan, bu ürünlerin geri ödemelerini düzenli olarak yapan bir tüketicinin kredi notu yüksek olurken yapmayanların ise düşük olmaktadır. Bunun yanı sıra, kredi veya kredi kartı gibi ürünleri kullanmadığı için kredi notu sıfır olan birçok tüketici bulunmaktadır. Bu noktada, birçok kişinin aklında kredi notum sıfır nasıl kredi çekebilirim sorusu yer almaktadır. 

Kredi Notu Sıfır Olanlara Kredi Verilir Mi? 

Kredi notu sıfır olan tüketicilerin kredi çekme isteklerine bankalar tarafından olumlu cevap verilmez. Çünkü, bankalar, tüketicilerin risk raporlarına göre değerlendirme yaparlar. Bir tüketicinin risk seviyesine göre ona kredi verilip verilmeyeceği mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda, sıfır olmayan ancak sıfıra yakın kredi notu olan kişilere dahi kredi verilebilir. Ancak, kredi notu sıfır olan bir tüketicinin hakkında hiçbir bilgi yoktur. Bu bağlamda, kredi geri ödemelerini yapıp yapmayacağı veya düzenli olarak yapıp yapmayacağı belli olmayan birine bankalar maalesef kredi vermez. 

Kredi Notu Sıfır Olanlar Kredi Almak İçin Neler Yapmalı? 

Kredi notu sıfır olan kişilerin öncelikle düşük limitli de olsa bir kredi kartı edinmesi gerekir. Kredi kartının olmasıyla beraber tüketicinin kredi puanı oluşmaya başlayacaktır. Kredi kartını kullanarak az miktarda harcamalar yapılabilir. Ancak, bu harcamaların son ödeme tarihleri asla geçmemelidir. Bu şekilde davranıldığı takdirde tüketicinin kredi puanı oluşmaya başlayacaktır. İleride kredi çekmek isteyen birisi, bu şekilde davranarak kredi çekmenin altyapısını hazırlayacaktır. Kredi kartı talebi onaylanmayanlar, bir mevduat hesabına bir miktar para koyarak ve ardından bu parayı bloklattırarak kredi kartı sahibi olmayı deneyebilirler. Kredi kartı sahibi olduktan sonra kredi kartı borcunun en azından asgari tutarı ödenmelidir. 

Kredi Notu Sıfır Olanlara Tavsiyeler 

Kredi notu sıfır olan kişiler; her ne kadar başlangıçta kredi alamasalar da aslında şanslıdırlar. Çünkü, haklarında olumsuz bir istihbarat yoktur. Bu şansı iyi değerlendirmeleri gerekir. İlk etapta kredi kartı alıp en azından asgari tutarını ödeyerek kredi notlarının yükselmesini sağlayabilirler. Bunun yanı sıra, kredi notu sıfır olanlar, çok sık kredi başvurusu yapmaktan kaçınmalıdırlar. Bunun sebebi, sıklıkla yapılan kredi başvurularının bankaların gözünde olumsuz bir izlenim yaratmasıdır. Bir bankaya kredi başvurusu yapıp olumsuz cevap aldıktan sonra farklı bir bankaya kredi başvurusu yapılsa dahi tüketicinin tüm işlemleri kayıt altında tutulduğu için bu durum olumsuz bir gelişme olarak kredi notunu kötü etkileyecektir. 

Kredi Notunun Hemen Oluşması İçin Ne Yapılmalıdır? 

Kredi notunun hemen oluşmasını isteyen bir tüketicinin bir an önce bankalar ile aktif olarak çalışmaya başlaması gerekir. Kredi kartı almak, başlangıç seviyesinde doğru bir hareket olacaktır. Bunun yanı sıra, tüketicinin kendi hesabından otomatik ödeme talimatları vermesi, kredi notunu az da olsa olumlu etkileyecek bir gelişmedir. Maaş ve düzenli hesaba para transferi yapılması, kredi notunu olumlu anlamda etkileyebilir. Bankalar, kredi notu 1500’ün üzerinde olan tüketicilerin kredi almak için en uygun kişiler olduğunu düşünürler. Kredi notunun oluşmasını sağlayan şey ise kişinin ödeme durumuyla gelirinin orantılı bir şekilde olmasıdır. Kişinin iyi bir kredi notuna sahip olması ortalama bir yıl sürecektir.

Kredi notu sıfır olanların kredi çekmek için yerine getirmesi gereken şartlar nelerdir?

Kredi notu sıfır olan kişiler, bankaların gözünde en riskli olan gruptur. çünkü kredi notu oluşmamış kişilerin bankalarla olan ilişkisinin kötü ya da iyi olup olmadığı konusunda fikir sahibi olunamaz. Bankalar, ödeme performanslarına göre kredi verirler ve kredi notu sıfır olan kişilerin ödeme performansları oluşmadığı için belirli değildir. Kredi notunuzun sıfır olması, bugüne kadar hiçbir banka ile ilişkinizin olmadığı, hiçbir bankadan kredi kartı ya da kredi kullanmadığınız anlamına gelir. Bankalardan kredi alabilmek için kredi notunuzu nasıl yükselteceğinizi ve nasıl kredi notu oluşturacağınızı yukarıda açık bir şekilde anlattık. Şimdi ise kredi notunuz sıfır olsa bile hangi şartları sağladığınızda kredi alabileceğinizden bahsedelim.

Kredi notunuz sıfır olsa bile bankalardan kredi almanız mümkündür. Bunun için yerine getirmeniz gereken şartları aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

Kredi notu sıfır olan kişilerin bir bankaya kredi için başvurmadan önce aylık düzenli bir gelirinin olması gerekir. Bir yerde maaşlı olarak çalışıyorsanız, çalıştığınız yerden imzalı ve kaşeli olarak maaş yazısı almalısınız. Bu sayede aylık düzenli bir gelirinizin olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Bir yerde çalışmıyorsanız ancak kira geliri ya da ek iş geliri gibi gelirleriniz varsa, bunları da kanıtlamalısınız. Örneğin adınıza kayıtlı olan gayrimenkullerin kira kontratlarını bankaya götürerek her ay kira gelirinizin olduğunu kanıtlayabilirsiniz.

Kredi notunuz sıfırsa ancak bir yerde çalışıyorsanız ve elden maaş alıyorsanız, sigortanızın ödendiğinden emin olmanız gerekir. Bu durum hem emekliliğiniz için hem de bankalardan kredi alabilmeniz için önemlidir. Bu durumda bankalardan kredi alabilmek için en az 6 aylık sigorta priminizin ödenmiş olması gerekir. Bankalar bu şartı sağladığınızda kredi verebilirler. Bu şartı istemelerinin amacı ise kanuna göre tüm iş yerlerinde 6 aylık deneme sürenizin olmasıdır. 6 ay tamamlandığında ve sigortanız yatmaya devam ettiğinizde o iş yerinde kalıcı olarak işe başlamışsınız demektir. Bu durumda bankalar, kalıcı bir işinizin olduğunu düşünecek ve kredi vermek isteyecektir.

Kredi notunuz sıfırsa bankalardan yüksek miktarda kredi alabilmek için yanınızda teminat olarak kefil götürmeniz de istenebilir. Kefil, kredi borcunuzu ödemediğinizde, bu borcun tahsil edilebileceği bir diğer kişidir. Yanınızda devlet memuru ya da emekli bir kefil götürürseniz, bankalar size güvenecek ve kredi vermek isteyecektir.

Kredi notunuz sıfırsa ve bankalardan yüksek tutarlı kredi çekmek istiyorsanız bir başka yol da teminat olarak ipotek vermenizdir. İpotek olarak ev ya da  iş yeri tapusu verebilirsiniz. Bu tapunun kimin adına olduğu önemli değildir. Banka, bu tapuya ipotek koyarak, tapudaki gayrimenkulün %75’i değerine kadar kredi verebilmektedir. Krediyi ödemediğinizde kalan borcunuz, bu gayrimenkulün bankaya devrolması ile tahsil edilir.

Kredi notu nasıl sıfır olur, ne anlam gelir?

Kredi notu, bankalarla olan ödeme ilişkileriniz gösterir. Eğer bu not sıfırsa, hiçbir banka ile ilişkiniz olmadığı anlamına gelir. Daha öce hiçbir bankadan hesap açtırmasıysanız, hiçbir bankadan maaş almadıysanız, bankalarda sizin adınıza hesap ya da kredi kartı tanımlı değilse, hiçbir bankanın banka kartını taşımıyorsanız, kredi notunuz sıfır olacaktır.

Kredi notunuzu daha önce oluşmuşsa, sonradan sıfıra düşme ihtimali de vardır. Bu durum, maaşlı olarak çalışırken işten ayrılmanız, kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeyememeniz ve borçlarınızdan dolayı icralık duruma düşmeniz, aynı zamanda sigorta primlerinizin ödenmemesi gibi olaylardan kaynaklanır.

Kredi notunun iki türlü sıfır olması mümkündür. Birincisi hiçbir banka ile çalışılmamış olması, diğeri de bankalarla olan ilişiklerin tamamının bozulması. Kredi notunuzun hiçbir banka ile çalışmamış olmanızdan dolayı sıfır olması durumunda bankalar size daha çok güvenecektir. Eğer ayık geliriniz varsa ve sigorta primleriniz ödeniyorsa, kredi notunuz sıfır olsa bile istediğiniz banka başvuru yaparak gelir ve hizmet dökümü belgelerini teslim etmeniz halinde, az miktarda da olsa kredi alabilirsiniz. Aynı zamanda düşük tutarlı da olsa kredi kartı sahibi de olabilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir