Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Kara liste finans sektöründe yasal takip olarak bilinir. Yasal takip banka ürünlerinin ödemelerinin belirli bir süre yapılmamasından dolayı, yasal yol üzerinden tahsil edilme işlemini ifade eder. Bu kişilerin kara listede olması söz konusu bir hale gelir. Aynı zamanda kara listede yasal takip sürecinde olduklarından dolayı kredi notunda bariz bir düşüş mümkün bir hale gelecektir. 

Bankalardan kredi ve kredi kartı alabilmek için bu konu oldukça önemli bir yere sahiptir. Kara listede bulunan kişilerin istedikleri banka ürünlerine ulaşması söz konusu değildir. Bu nedenle yeniden bankalarla çalışmaya devam edebilmek için, borçlu durumunda bulunanların kara listeye girmemek için düzenli olarak ödemeleri sürdürmesi gerekecektir. 

Ne Kadar Süre Ödeme Yapılmazsa Kara Listeye Girilir?

Kullanılan kredi ve kredi kartları ödemeleri belirlenen miktarlarda ve tarihlerde düzenli bir şekilde ödenmelidir. Bu ödemelerde gecikme veya erteleme yaşandığı takdirde, kredi sicilinin zarar görmesi ve kredi notunun düşmesi söz konusu olacaktır. 90 günlük süreç içinde ödeme yapılmadığı takdirde ise, müşteri hakkında yasal takip süreci başlar.

90 günün sonunda ödeme yapılsa bile, ödemelerde aksaklık var olduğundan dolayı bu durum kredi siciline de yansıyacaktır. Bu adımdan sonra müşterinin siciline eksi puan olarak yazılır. Bankalarla bu süreç içinde anlaşma yoluna gitmeyen kişiler, kredi notunun düşmesi ve kara listeye eklenme gibi bir tehlikenin içinde olabilirler. Bu nedenle borçlu durumda olan kişinin ilk olarak anlaşma yolunu seçmesi konu hakkında bir sonuç almasına neden olabilir.

Kara Listeden Çıkma

Kredi veya kredi kartına dair borç ödemesi yapıldıktan sonra, borcu yoktur kağıdı alabilir ve böylelikle kara listeden çıkabilirsiniz. Ancak 5 yıllık dönem içinde siciliniz temizlense de, bankalar geçmişe dair borç durumunuzu en ince detaylarına kadar görebilir. Ve bu nedenle geçmiş dönemdeki borçlardan kaynaklı olarak, kredi ve kredi kartı başvurularında ret sonucu alabilirsiniz. 

Ancak maaş çektiğiniz bir banka bulunuyorsa, bu banka üzerinden gerekli ürünlere yönelmek kredi veya kredi kartı alabilme ihtimalinizi arttıracaktır. En azından düzenli bir gelire sahip olduğunuzdan dolayı, bankalar size kredi vermeyi biraz daha olumlu bulur. Banka üzerinden kredi veya kredi kartı gibi ürünler için başvuruda bulunmak için, başvuruda bulunan tarafından çeşitli adımlara dikkat edilmesi iyi bir sonuç verebilir. Özellikle banka ile ilişkileri kuvvetlendirmek açısından mevduat hesabı açma, faturalar için otomatik ödeme talimatı verme, banka hesabını sürekli olarak kullanma vs. gibi durumlar kredi notunun yükseltilmesine neden olacağı için önemlidir. Eğer banka üzerinden düşük limitli olarak bir kredi kartı aldığınızı varsayarsak, bu kredi kartı ödemelerinin düzenli bir şekilde yapılmaya devam edilmesi kredi notu için hızlı sonuçlar verecektir. Böyle bir imkana sahipseniz düşük limitli kredi kartı alarak sorunun daha çabuk çözülmesini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Kara Liste Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kara listeden çıkma gibi durumlar özellikle banka müşterisi konumunda olanların sıklıkla merak ettiği durumlar arasında yer alır. 2013 yılında Merkez Bankası tarafından, borçlu durumunda olan kişinin tüm borcunu eksiksiz bir şekilde kapatmasından sonra, kara listeden otomatik silineceği duyurulmuştu. Geri ödemesi tam olarak bitmemiş borcun zaman aşımına uğrama süresi ise 10 yıl olarak belirlenmiştir. 

Bankalar müşterilerinin borçlu durumunda olmasından kaynaklı olarak takibe düşmelerini ve kara listeye alınmalarını istemez. Bu nedenle bu pozisyonda olan kişiler için çeşitli kolaylıklar sunmuşturlar. Bunlar üzerinden borcun daha rahat şartlar altında ödenmesi söz konusu olur. Kredi borcu yapılandırmak, mevcut borcu taksitlendirmek vs. gibi çeşitli yollar bu süreçte karşılarına çıkabilir. Özellikle kara listeden kurtulmak için bu adımlara yönelmeniz daha mantıklı olacaktır. Bütçenize bağlı olarak burada bir plan çıkarabilir ve borcun tamamını daha rahat şartlar altında ödemeye başlayabilirsiniz.

Kara listeye giriş yapan kişiler için haciz söz konusu olabilir. Özellikle yüksek tutarda kredi alan kişiler için, adına kayıtlı olan taşınmaz ve araç varsa bunlara icra gelmesi mümkündür. Eğer küçük miktarda bir kredi çekilmişse, banka tarafından borçlunun maaşının bir kısmına haciz koyulabilir. 

Kara Liste Sorgulama

Kara liste sorgulama işlemi geçmiş dönemlerde Merkez Bankası üzerinden yapılabiliyordu. Şimdilerde ise sorgulama işlemleri Kredi Kayıt Bürosu üzerinden yapılmaktadır. Kara liste sorgulama işlemleri için kişilerin karşısına birbirinden farklı adımlar çıkar. Bunlardan en uygunu onlar için hangisiyse o yol üzerinden, kara listede olup olmadıklarını sorgulamaları mümkündür. Banka gişelerinden, operatör üzerinden veya findeks sistemi üzerinden kara listede olup olmadığınızın sorgulamasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda bu sistem kredi notunuza dair detayları öğrenebilmeniz açısından da faydalı olacaktır. Banka gişesi üzerinden yapılacak sorgulamalar tamamen ücretsiz olup, diğer yerlerden sorgulama yapan kişilerin belirli bir ücret ödemesi gerekecektir. Findeks sitesine üye olarak, gerekli paketleri satın alıp kredi notu ve kara liste sorgulaması yapabilirsiniz. Sistem üzerinden yapacağınız kısa bir sorgulama sürecinden sonra, kredi notuna dair tüm detayları tek kanaldan öğrenebilirsiniz. 

Kara Listede Diğer Durumlar

Kara listede olmanızın nedeni düzenli bir şekilde banka ürünlerinin ödemesinin yapılmamasından dolayıdır. Ancak çok nadir durumlarda düzenli olarak borç ödemesi yapan kişilerde kendilerini kara listede bulabilir. Bu Kredi Kayıt Bürosu kaynaklı bir hata olup, durumu bildirmeniz sonucunda sorun çözülecektir. Bu sorunu çözebilmek için KKB resmi sitesi üzerinden, müşteri itirazlarını değerlendirme sistemine giriş yapmalı ve sorun çözümü için başvuruyu bu kanal üzerinden yapmalısınız. Sistemden kaynaklı oluşan hataların düzeltilmesi için, belirli bir zamanın geçmesi gerekecektir. Bu sürenin sonunda kredi notunuzun ve kara listede durumunun eski haline dönmesi söz konusu olur.

Kara Listeye Hangi Banka Kredi Veriyor?

Kara listeye girdiğiniz çoğu bankadan kredi veya kredi kartı kullanamıyorsunuz. Çünkü bankalar havuzunda sizin kara listede olduğunuz yani borçlarınızı düzenli olarak ödemediğiniz görünmektedir. Bu nedenler bankalar siz kredi veya kredi kartı talep ettiğinizde bu ortak havuzdan aldıkları bilgi doğrultusunda size onay verirler veya vermezler.

Şöyle ki; kara listeye girdiğinizde sonrasında ödemelerinizi düzeltseniz bile maalesef yine de kredi veya kredi kartı alamıyorsunuz.

Ancak bazı bankalar kara listede olsanız dahi size kredi vermek için bazı alternatif yolları ararlar. Bu yüzden kara listedeki kişiler kredi çekemez diye bir durum yoktur.

Kara listeye kredi veren bankalar şöyledir;

  • Finansbank
  • Aktifbank
  • Garanti Bankası
  • ING Bank
  • Denizbank

gibi bankalar kara listeye kredi verebilmektedirler.

Kara Listeye Girmemek için Alınması Gereken Önlemler Var Mı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kara listeye alınmanız için bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı 2 dönem içinde ödememiş olmanız gerekir. 3. Döneme girildiğinde artık kara listeye alınırsınız ve bankalardan 5 yıl boyunca kredi kartı ve kredi almanız oldukça zor hale gelir. Kara liseye girmenizi önlemek için alınacak bazı tedbirler bulunur. Bu tedbirleri aşağıdaki şekilde açıklayalım;

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınız için öncelikle kendi bankanızdan yapılandırma isteyebilirsiniz. Bankalar icra yoluyla borçlarını tahsil etmek istemezler. Bu nedenle size yardımcı olacaklardır. Borcunuzun olduğu bankaya başvuru yaparak, örneğin 36 ay olan kredinizin vadesini 48 aya çıkarabilir ve daha kolay ödeme yapma imkanına sahip olabilirsiniz.

Borçlarını 2 dönem ödeyemediyseniz ve kara listeye girmek üzereyseniz, başka bir bankaya başvuru yaparak borç transferi isteyebilirsiniz. Bankalar borç transferi kredisi vererek diğer bankalarda olan borçlarınızı tek bir çatı altına toplarlar. Bu sayede ödemelerinizi kolaylıkla ve aylık daha az miktarlarda yapabilirsiniz.

Borçlarınız avukatlık olduysa kara listeye alındınız demektir ancak borcunuzu kapattığınızda, yine de bankalardan kredi almak için bir şansınız olur. Avukatlık olan borçlarınızı kapatmak için de yapılandırma kredisi talep edebilirsiniz. Avukatlar, yapılandırma için sizlere yardımcı olacaklardır. Avukatta olan borçlarınızı peşin olarak ödeyemiyorsanız, bunu mutlak belirtmeli ve yapılandırma istemelisiniz.

Aktif Bank kara listeye kredi;

Aktif Bank, kara listede olan kişilere ya da kredi notu kötü olan kişilere kredi sunabilen bir bankadır. Bu bankadan aylık gelirinizin olması ve son altı aylık sigorta primlerinizin düzineli olarak ödenmiş olması halinde, kredinizi hemen alabilirsiniz. Üstelik kara listede olan kişilerin kredi başvurularını banka şubelerinden yapması gerekirken bu bankadan online olarak kredi başvurusu yapma imkânınız bulunmaktadır.

Aktif Bank aracılığı ile kredi almak istiyorsanız 2 bin liradan 30 bin liraya kadar olan nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinizi bilmeniz gerekir. Kredinizin vadesini ise 3 aydan 60 aya kadar belirleyebilirsiniz. Bu koşullarda örnek hesaplamalarını aşağıdaki şekilde açıklayabiliriz;

  • 2 bin lira kredi almak istediğinizde ve 60 ay vade belirlediğinizde kredinizin faiz oranı %1,39 olacaktır. Bu krediye aylık 53,01 lira taksit ödersiniz. Kredinizden 10 lira dosya masrafı alınır.
  • 30 bin lira kredi almak istediğinizde ve 60 ay vade belirlediğinizde ise aylık faiz oranınız %1,89 olacaktır. Bu koşullarda ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ise 306,65 lira olur. Bu krediden 50 lira dosya masrafı alınacaktır.

CEPTETEB kara listeye kredi;

CEPTETEB kara listeye alınan ya da kredi notu kötü olan kişilere kolay kredi sunan bir diğer bankadır. Bu banka tarafından şubesiz bankacılık hizmeti sunulur. Bu sayda, kara listede olsanız bile kredi başvurunuz için online kanalları kullanabilir ve kredinizi oturduğunuz yerden alabilirsiniz. Bu bankanın size kredi verirken istediği tek şart ise geri ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak yapmanızdır.

CEPTETEB kredilerinde kredi notunuzun tek önemli olduğu nokta, krediniz için uygulanacak olan faiz oranıdır. Kredi notunuz düşükse faiz oranı yüksek olur ancak kredi notunuz yüksekse, faiz oranınız düşük olacaktır. Bu bankadan kredi alırken masraf ödemezsiniz ve belge vermek zorunda kalmazsınız. Banka, yalnızca gerekli gördüğü durumlarda gelir belgesi kefil ya da ipotek gibi teminatlar isteyebilir.

Bu bankadan 1.000 liradan 50.000 liraya kadar kredi alabilirsiniz. Kredinizi 60 ay vadede geri ödeyebilir ve 3 ay ertelemeli kredi avantajından da faydalanabilirsiniz.

Bu bankadan 24 ay vadede 10.000 lira kredi aldığınızda, kredi faiz oranı 50,89’dan başlar. Bu faiz oranı için aylık taksit tutarı 474,55 lira olur. Dosya masrafı yoktur. Bu kredinin efektif yıllık faiz oranı ise %13,5962 olacaktır.

admin

One thought on “Kredi Notunda Kara Liste Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir