Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Alabilir Mi?

Sicili Bozuk Olan Kişiler Kredi Alabilir Mi?

Kredi sicili ve kredi notu iki farklı kavramdır. Bankalar kredi verirken ilk etapta kredi notuna bakarlar. Kredi notu, diğer bankalara olan ödeme ilişkilerinizi gösteren veridir. Eğer bankalara olan kredi ve kredi kartı borçlarınızı düzenli ödediyseniz kredi notunuz yüksek olur. Ancak bu borçları ödemediyseniz ya da gecikmeli olarak ödediyseniz kredi notunuz düşer. Bu borçların avukatlık ya da icralık olması durumunda da yasal takibe alınırsınız ve kredi siciliniz olumsuz etkilenir. Kredi sicili, Merkez Bankası tarafından kayıt tutulmasıdır. Eğer bankalara olan borçlarınızı ödemediyseniz ve icralık olduysanız bu kara listeye alınırsınız. Bu durumda bankalardan kredi almanız oldukça zorlaşır. Bu durumda olan kişiler borçlarını ödemek için sicili bozuk olan kişiler kredi alabilir mi araştırması yaparlar. Sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi sunalım;

Sicili bozuk olan kişiler nasıl kredi alabilir?

Sicili bozuk olan kişilerin bazı bankalardan kredi alması mümkündür. Ancak bunun için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Sicili bozuk olan kişilerin bankalardan kredi alabilmesi için sicil affı da çıkmış olmalıdır. Sicil affı, devletin bankalara, kredi sicili bozuk olan kişilere kredi vermesi için verilen izin olarak tanımlanabilir. Kanunlara göre bankaların sicili bozuk olan kişilere kredi vermesi yasaktır. Ancak sicil affı sayesinde devlet, bankalara isterlerse sicili bozuk olan kişilere kredi verebilme yetkisi verir. Bankalar da bu yetkiyi kendi inisiyatiflerine göre kullanır. Ancak yine de bazı şartları taşıyor olmanız gerekir.

Sicili bozuk olan kişiler kredi alma koşulları;

  • Sicili bozuk olan kişiler kredi alabilmek için öncelikle kredi notunu yükseltmelidir. Kredi notunun biraz yükselmesi, bankaların size biraz da olsa güvenmesini sağlayacaktır. Kredi notunuzu yükseltmek için bir bankadan düşük miktarlı kredi kartı alıp, düzenli olarak kullanmanız gerekir. Aynı zamanda bankalara otomatik ödeme talimatı verip bunları düzenli olarak ödeyerek ya da herhangi bir bankadan Bireysel Emeklilik yaptırıp ödemesini düzenli olarak yaparak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.
  • Sicilinizin bozuk olması durumunda bankalar kredi verirken aylık gelirinize bakarlar. Aylık düzenli bir gelir elde ediyorsanız bunu belgelemeniz gerekir. Maaş bordronuz, iş yerinizden alacağınız kaşeli ve imzalı maaş belgesi ya da kira gelirinizi gösteren kontrat gibi evraklar, aylık düzenli gelir elde ettiğinizi kanıtlar. Su sayede banka size güvenir ve geliriniz doğrultusunda kredi verebilir.
  • Sicilini bozuksa bankalardan kredi almak için aynı zamanda son 6 aylık sigorta priminizin de yatmış olması gerekir. SGK’ya prim borcunuz bulunmuyorsa, bankalardan kredi almanız daha kolay olacaktır. 6 ay, iş yerleri için deneme süresidir ve 6 ay sonra da priminiz yatmaya devam ediyorsa, banka sizi çalıştığınız yerde kalıcı olarak görecek ve gelirinize göre kredi vermek isteyecektir.
  • Siciliniz bozuk olan kişilerin daha önceki ödeme performansları da önemlidir. Örneğin; çok uzun bir süre ödemelerinizi düzenli olarak yaptıysanız ve yalnızca bir kez borcunuzdan dolayı kara listeye alındıysanız, bankalardan kredi almanız daha kolay olacaktır. Ancak daha önce birçok borç için kara listeye alındıysanız, kredi almanız çok zor hale gelir.

Yukarıdaki şartları taşıyan kişilerin bankalardan 100.000 liraya kadar kredi alması mümkündür. Bu tür kredi başvurularınızı bankadan yapmalısınız. İnternet üzerinden başvur yaparsanız sürekli olumsuz cevap alırsınız ve bu durum, diğer bankalardan kredi almanızı imkânsız hale getirir. Sicili bozuk olan kişiler kredi alabilmek için başvurularını, bankaya yapmalıdır. Kredi başvurusu sırasında yanınızda bir kefil götürmeniz ya da ipotek için bir tapu bulundurmanız gerekir. İpotek tapusu, ev ya da iş yeri olabilir. İpotek ve kefil olduğu zaman, sicili bozuk olan kişilerin kredi alması kolaylaşacak, banka bu kişilere güvenerek kredi verecektir.

Sicili bozuk olan kişiler hangi bankalardan kredi alabilir?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartları taşıyan kişiler, gerekli evraklar ile bankalara başvuru yaptıklarında kredi alma hakkına sahiptir. Alacağınız kredi miktarı bankalara vereceğiniz ipoteğe ve banka politikalarına göre değişecektir. Ayrıca alacağınız kredinin faiz oranları da farklı olacaktır. Çünkü kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan alacakları kredilerin faiz oranı daha yüksek olur. Sicili bozuk olan kişiler, aşağıdaki bankalardan kredi alma imkanına sahiptir;

Aktif Bank internetten anında kredi;

Aktif Bank sicili bozuk olan kişilere çok kolay kredi veren ve kefil ya da ipotek gibi teminatlar ile uğraşmayan bankalardan biridir. Kredi siciliniz bozuk olsa bile bu bankadan 30.000 liraya kadar kredi almanız mümkündür. Kredinizi en az 2.000 lira tutarında alabilirsiniz. Kredinin vadesini 3 aydan 60 aya kadar belirleyebilirsiniz. Bu bankadan, kredi notunuzu dert etmeden ve banka şubesine gitmeye gerek kalmadan, oturduğunuz yerden kredi almanız mümkündür.

Aktif Bank aracılığı ile 30.000 lira olan krediyi 60 ay vade ile çekmek isterseniz bu krediye ödeyeceğiniz aylık faiz oranı %2,89 olacaktır. Krediye ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı ise 1.194,92 lira olur. Bu krediden hayat sigortası ve tahsis ücreti alınır.

Finansbank ihtiyaç kredisi;

Finansbank, kredi notu kötü olan ve kredi sicili bozuk olan kişilere kolay kredi veren bankalar arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Bu banka, yüksek faiz oranları sunsa bile kolaylıkla kredi verebilir ve vermiş olduğu kredi miktarı da biraz daha yüksektir. Finansbank’tan kredi sicili bozuk olan kişilerin aylık düzenli bir geliri ve sigorta primleri ödenmiş olması halinde kredi alması mümkündür. Banka kredi miktarını yükseltmek isteyen müşterilerinden kefil ya da ipotek isteme hakkına sahiptir. Bu bankadan 50.000 liraya kadar olan kredinizi 60 ay vade ile alabilirsiniz.

Bu bankadan 50.000 lira krediyi 60 ay vade ile çekmek istediğinizde bu kredi için ödeyeceğiniz aylık taksit tutarı 1.365,53 lira olur. Kredinin faiz oranı ise %1,90’dan başlar. Ancak müşterilerin kredi notuna göre bu faiz oranı değişir. Bu kredinin geri ödeme tutarı ise 81.931,21 lira olur.

Deniz Bank İhtiyaç kredisi;

Deniz Bank, kredi sicilini önemsemeyen bankalardan biridir. Bu bankadan kredi almak için kefil göstermeniz ve gelirinizi kanıtlamanız yeterli olacaktır. Denizbank aracılığıyla 50 bin liraya kadar kredi alabilirsiniz.

Bu bankadan 60 ay vade ile 50.000 lira kredi almak isterseniz aylık faiz oranınız %2,20’den başlayacaktır. Faiz oranı, müşterini kredi notuna göre değişiklik gösterir. Bu kredinin aylık ödeme tutarı ise 1.669,64 lira olur. Bu krediden dosya masrafı ve hayat sigortası alınmaktadır.

CEBTETEB ihtiyaç kredisi;

CEBTETEB de yukarıda saydığımız bankalar gibi kredi notuna önem vermeyen ve kredi siciline bakmadan kredi sağlayan bir bankadır. Bu bankadan alacağınız krediler için kredi notunun tek avantajı, size uygun faiz oranlarında kredi sunulacak olmasıdır. CEBTETEB, şubesiz bankacılık olduğu için online kanaldan başvuru alır ve başvurunuzdan sonra yalnızca aylık gelir ve sigorta primlerinizin ödenip ödenmediğini sorgular. Eğer bu iki şartı yerine getiriyorsanız, kredi başvurunuz kredi notunuz kötü olsa bile onaylanacaktır.

Bu bankadan kredi notunuza göre %0,89’dan başlayan ve %1,34’e kadar yükselen faiz oranlarında kredi almanız mümkündür. Bu krediyi 60 aya kadar vade ile ger ödeyebilirsiniz. Kredinizi dilerseniz 3 ay ertelemeli olarak da alabilirsiniz.

CEBTETEB aracılığı ile 1000 liradan 50.000 liraya kadar olan nakit ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu krediden dosya masrafı alınmaz. Yalnızca hayat sigortası masrafı alınacaktır. Bu krediye web sitesinde bulunan başvuru forumunu kullanarak internet bankacılığından ya da mobil bankacılıktan başvuru yapabilirsiniz. CEBTETEB müşterisi olmayan kişilerin kredi başvuruları onaylandığında, banka yetkilileri evlerine kadar gelirler ve evraklarını telsim ederler. Aynı gün kredileri de hesaplarına aktırılır. Görüldüğü gibi sicili bozuk olan kişiler bile CEBTETEB sayesinde oturdukları yerden kredi kullanma imkânı elde ederler.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir