Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? 

Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır? 

Kredi kartının tüketiciler için çok önemli olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kredi kartları, genel olarak, tüketicilerin şahsi harcamaları için kullanılmaktadır. Ancak, bankacılık sektörünün gelişmesiyle beraber, ticari alana özgü kredi kartlarının varlığı mümkün hale gelmiştir. Bu noktada, bankaların ticari kredi kartı uygulaması hayata geçirilmiştir. Bir başka deyişle, ticaretle uğraşan kişiler için ticari kredi kartı tahsis edilmektedir. Ticari kredi kartı; işletmelere ve şirketlere verilmektedir. Bir başka deyişle, KOBİ’lere sunulmaktadır. Kobi olarak nitelendirilen her işletme, bankalar tarafından belirlenen şartları sağladığı takdirde ticari kredi kartı almaya hak kazanır. Ticari kredi kartları sayesinde işletmelerin harcamaları daha sağlıklı olmaktadır. Bunun yanı sıra, gelir gider hesaplamasında avantaj sağlanmaktadır. 

Ticari Kredi Kartı Alma Şartları

Ticari kredi kartı nasıl alınır diye düşünenlerin bu kartın bankalar tarafından ticari müşterilere verildiğini bilmesi gerekir. Bu kredi kartını almak isteyenlerin bankalarda ticari hesabı bulunmak zorundadır. Ticari hesap açmak için ise işletme sahibi olmak gerekir. İşletmenin vergi levhası başta olmak üzere ticari evraklarında tüketicinin adı geçtiği durumlarda tüketicinin ticari hesap açtırması mümkün olmaktadır. Ticari hesap sayesinde yalnızca ticari kredi kartı almakla kalınmaz. Bunun yanı sıra, bankalardan uygun faiz oranlarıyla kredi alınabilir. Bu kredilerin geri ödeme şartları, normal kredilere göre daha esnektir. Ticari kredi kartının limiti, tüketicinin işletmesinin faaliyetlerinin niteliğiyle doğru orantılı olmaktadır. 

Ticari Kredi Kartının Avantajları Nelerdir? 

Ticari kredi kartı; bankalar tarafından kurumsal müşterilere verilmektedir. Ticari kredi kartları, bilhassa işletmeler için düzenlenmiştir. Bu kartların özellikleri, işletmelerin özelliklerine göre belirlenmektedir. Ancak, genel olarak, ticari kredi kartı sahipleri, ayrıcalıklı olmaktadır. Bu kart sayesinde nakit çekilebilir. SSK ve Bağkur ödemeleri yapılabilir. Bunun yanı sıra, bireysel kredi kartlarından daha avantajlıdır. Çünkü, bu kart sayesinde bireysel kredi kartlarında taksitli alışverişe kapanan ürünlerin taksitle alınması mümkün olmaktadır. Örneğin, ticari kredi kartı kullanarak istenilen akıllı telefonun taksitle alınması söz konusu olabilir. Ticari kredi kartının bir diğer avantajı, her banka tarafından verilmesidir. Kredi notu yüksek olan ve ticari hesabı olan herkes, bu kredi kartına sahip olabilir. 

Ticari Kredi Kartı Çıkartmak İçin Hangi Belgelere İhtiyaç Duyulmaktadır? 

Ticari kredi kartı için gereken belgeler, işletmenin niteliğine göre farklı olmaktadır. Gerçek bir kişinin sahip olduğu ticari işletmelerin ticari kredi kartı çıkartmak için ticari kredi başvuru formunun yanı sıra güncel vergi levhası ve gerçek kişinin kimlik belgesine ihtiyacı bulunmaktadır. Limited şirketlerin ise ticari kredi kartı başvuru formunun yanı sıra tüm ortakların kimlik fotokopilerine, ticaret sicil gazetesine, imza sirkülerine, güncel vergi levhasına ihtiyaçları vardır. Anonim şirketlerin ticari kredi çıkartmak için limited şirketlerle benzer belgeleri bankalara sunmaları gerekmektedir. 

Neden Ticari Kredi Kartı Almak Gerekir? 

Ticari kredi kartı sayesinde çek veya senetle uğraşma sorunu ortadan kalkar. Taksitle alışveriş yapma şansı doğar. Kredi kartı ekstresinin minimum tutarını ödeyerek geri kalan kısmı için taksitlendirme yapmak mümkün olmaktadır. Bu kart sayesinde isteyenler nakit avans veya taksitli nakit avans çekme şansı elde ederler. Bir alışveriş peşin yapılsa dahi taksitlendirilebilir. Kredi kartı ekstresi, istenildiği takdirde ertelenebilir. Ticari kredi kartını kullanarak yıllık vergilerin ödenmesi mümkündür. Ticari kredi kartı; kullanıcılarının aylık olarak yaptıkları harcamaları onlara detaylı olarak raporlamaktadır. Ticari kredi kartı kullanılarak fatura ödenebilir veya otomatik ödeme talimatı verilebilir. Buna ek olarak, bankayla özel anlaşması olan mağazalardan indirimli alışveriş yapmak mümkün hale gelebilir. 

Ticari kredi kartı veren bankalar hangileridir?

Ticari kredi kartı, hemen hemen her banka tarafından verilir. Ancak bankaların verdikleri limitler ve sundukları ayrıcalıklar farklıdır. Ticari kartınızı alamdan önce çok iyi araştırma yapmanız ve iş alanınıza özel olarak sunulan ayrıcalıkların olduğu bir karta sahip olmanız gerekir. Günümüzde en çok tercih edilen ticari kredi kartı veren bankalar ise ING Bank, İş Bankası, Garanti Bankası, Akbank, Finansbank, Denizbank ve TEB’dir.

Finansbank ticari kredi kartı;

Finansbank, kobilere özel ticari kredi kartı sunar. Bu kartına cardfinans kobi adını vermiştir. Bu kart ile mal ya da hizmet alımlarınızı taksitlendirme, nakit akışınızı rahatlatma ya da çeşitli ihtiyaçlarınızı giderme imkânı bulursunuz. Bu kartın avantajları ise şöyledir;

  • Kartınızdan yapacağınız harcamaları, dilediğiniz kadar vadeye bölebilirsiniz.
  • Harcamalarınızı peşin alımlarınız üzerinden taksitlendirebilirsiniz.
  • Kredi kartı ekstrenizi, dilediğiniz zaman bir sonraki aya erteleyebilirsiniz.
  • Bu kartınızı, kredi kartı geçerli ola her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kredi kartınızdaki hemen teslim, taksit mola, XL özelliği, kapalı devre özelliği, kartların yetki gruplarına ayrılması, taksitli nakit avans, e-ekstre, harcama uyarı servisi, anında kredi ve harcama vadelendirme gibi pek çok özellikten de faydalanabilirsiniz.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir