Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Tüm Belgeler)

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Tüm Belgeler)

Kredi almak isteyenler için en uygun bankaların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Ziraat Bankası; tüketici kredisi başta olmak üzere konut, taşıt ve daha birçok farklı kredi türünde tüketicilere hizmet sunmaktadır. Ziraat Bankası’nın kredi almak isteyenler için bu kadar uygun olmasının sebebi; hiç şüphesiz sunmuş olduğu faiz oranlarından kaynaklanmaktadır. Ağustos 2019 ile başlayan süreçte Ziraat Bankası’nın konut kredisi faiz oranlarını yüzde birin altına düşürmesi; konut kredisiyle ev almak isteyenler için çok büyük bir avantajdır. Bunun yanı sıra, Ziraat Bankası’nda tüketici kredisi için sunulan faiz oranlarının da diğer bankalara kıyasla çok uygun olduğunu belirtmek gerekir. Ziraat Bankası kredi başvurusu için gerekli belgeler hangileridir detaylı olarak açıklayalım;

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu İçin Hangi Belgeler İstenmektedir?

Ziraat Bankası’nda birçok kredi türünün tüketicilere sunulduğundan bahsetmiştik. En çok tüketici kredisine başvuru yapılmaktadır. Tüketici kredisi için istenilen belgeler arasında tüketici kredisi başvuru formu bulunmaktadır. Bu başvuru formunun doğru ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, nüfus cüzdanı başta olmak üzere sürücü belgesi veya pasaport fotokopisine ihtiyaç duyulmaktadır. Tüketicinin çalışma durumuna göre gelir belgesinin muhakkak bankaya sunulması gerekmektedir. Özel sektörde ve kamuda çalışanlar, serbest meslek sahipleri, şirket sahibi olanlar, emekliler; kendilerine uygun gelir belgesini bankaya sunmak mecburiyetindedirler. Tüm bunlara ek olarak, tüketici kredisi başvurularında Ziraat Bankası’nın duruma göre isteyebileceği başka belgeler bulunmaktadır.

Ziraat Bankası bireysel ihtiyaç kredisi başlığı altında eğitim kredisinin bulunduğunu söylemek gerekir. Eğitim kredisi kullanmak isteyenlerin yukarıdaki belgelere ek olarak eğitime ilişkin belgeler ve faturayı Ziraat Bankası’na sunması istenmektedir. Bunun yanı sıra, Tüketici Avans Kredisi’nin nakit teminat karşılığı kullandırıldığını eklemek gerekir. Bir başka deyişle, yalnızca birtakım belgelerin bankaya sunulması yeterli değildir. Yasa Kapsamında İpotekli Bireysel Finansman Kredisi almak isteyenlerin tüketici kredisi için istenilen belgelere ek olarak teminata alınacak gayrimenkullere ilişkin belgeleri bankaya sunması gerekmektedir.

Ziraat Bankası kredi başvurusu için gerekli belgeler başlığı altında konut kredisinden bahsetmek gerekir. Konut kredisinin birden çok seçenekle tüketicilere sunulduğundan bahsetmek gerekir. Konut kredisi için istenilen belgeler arasında konut kredisi başvuru formu, gelir belgesi, nüfus cüzdanı başta olmak üzere pasaport fotokopisi veya sürücü belgesi gibi kimliğe ilişkin belgeler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, konut kredisi almak isteyenlerin satın alınmak istenilen konutun tapu belgesi fotokopisini muhakkak bankaya sunma şartı bulunmaktadır. Ziraat Bankası’nda İnşaat Tamamlama Konut Kredisi başlığı altında farklı bir kredi sunulmaktadır. Bu krediye başvurmak isteyenlerin yukarıdaki belgelere ek olarak inşa halindeki konutun asgari %70 inşaat seviyesinde ve krediye konu olabileceğini gösteren belgeyi bankaya sunma şartı yer almaktadır. Ortak konut kredisi ve transfer konut kredilerinde de konut kredisiyle benzer belgeler talep edilmektedir.

Ziraat Bankası kredi başvurusu için gerekli belgeler; taşıt kredisi için de benzer özellik göstermektedir. Taşıt kredisi almak isteyenlerin taşıt kredisi başvuru formu, nüfus cüzdanı başta olmak üzere sürücü belgesi veya pasaport, gelir belgesi gibi belgelere ek olarak ilgili kredi türü için istenebilecek ek belgeleri temin etmesi şartı bulunmaktadır. İndirimli taşıt, komisyonsuz taşıt ve transfer taşıt kredileri için benzer belgeler talep edilmektedir.

Ziraat Bankası’ndan tarımsal kredi almak mümkündür. Tarımsal kredi almak isteyen gerçek kişilerin nüfus cüzdanı, çiftçi belgesi, tarımsal işletmesini tevsik edecek belgeler, krediye karşılık olarak gösterilecek belgeler, bilanço esasına göre faaliyette bulunan işletmelerden son üç yıla ait bilanço ve gelir tablosu gibi belgeleri hazır etmesi gerekmektedir. Tarımsal kredi almak isteyen tüzel kişilerin ise yukarıdaki belgelere ek olarak vergi levhası ve oda kayıt belgesi gibi belgeleri sunması istenmektedir.

Kredili mevduat hesabı sahibi olmak için birtakım belgelerin Ziraat Bankası’na sunulması gerekmektedir. Başvuru formu, çalışma durumuna göre gelir belgesi ve nüfus cüzdanı vb kimlik belgesinin kredili mevduat hesabı açtırmak için gerekli olduğundan bahsedilmelidir. Ziraat Gençlik Paketi; Ziraat Bankası’nın sunmuş olduğu kredi seçenekleri arasında yer almaktadır. Ziraat Gençlik Paketi’nden faydalanmak isteyenlerin öğrenci kimliği fotokopisi, KYK kredi veya burs numarası, adres belgesi, varsa kefile dair belgeler, yine olduğu takdirde düzenli gelire dair belgeleri Ziraat Bankası’na sunması talep edilmektedir.

Ziraat Bankası’ndan kredi almak isteyenlerin talep edilen belgeleri hazırlamasının ardından rahatlıkla kredi alması mümkündür. Kredi almak için tüketicilerin kredi notunun yüksek olması, en azından riskli seviyede olmaması gerekir. Bir başka deyişle, tüketicinin aldığı kredinin geri ödemelerini yapacak gelire sahip olması şarttır. Bunun yanı sıra, bankalar tarafından kara listeye alınan ve bu durumu hala daha devam eden kişilerin kredi alması mümkün değildir. Ziraat Bankası’nda belirli durumlarda kefil veya ipotek göstererek kredi alınması söz konusudur. Ancak, kefil veya teminat halinde bile kara listedeki kişilerin kredi alabilmesinin garantisi yoktur.

Ziraat Bankası’ndan 10 bin TL tüketici kredisi almak isteyen birisine 60 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır. Bunun yanı sıra, tüketici kredisinde 2019 Eylül itibariyle güncel faiz oranlarının %1,35 olduğunu belirtmek gerekir. 10 bin TL kredi almak isteyen birisinin bu durumda ödeyeceği aylık taksit tutarı; 261,83 TL olacaktır. Ziraat Bankası konut kredisinde 180 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. 100 bin TL konut kredisi almak isteyen bir tüketici, 180 ay vade seçeneğini tercih ettiği takdirde kendisine aylık %1,19 faiz oranı uygulanmaktadır. Bu durumda, müşterinin ödeyeceği aylık taksit tutarı; 1.350,61 TL olmaktadır. Bunun yanı sıra, kullandırılacak konut kredisinin satın alınmak istenilen evin ekspertiz değerine bağlı olduğunu vurgulamak gerekir.

Ziraat Bankası; tüketicilere taşıt kredisi sunmaktadır. Taşıt kredisi; kaskolu veya kaskosuz olarak verilmektedir. Maksimum 48 aya kadar vade imkanı sunulmaktadır. Kaskolu taşıt kredisi almak isteyenlere 2019 Eylül itibariyle %1,43 faiz oranı uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra, kaskosuz taşıt kredilerinde %1,45 faiz oranı uygulanmaktadır.

Ziraat Bankası kredilerine başvurmak isteyen kişilerin her şeyden önce 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, kredi ödemelerinin tam ve eksiksiz olması şartı aranmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gelirin resmi olarak belgelenmesi ayrı bir şart olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, ipotek gösterecek olanların eşlerinin rızasını alması gerekmektedir. Ziraat Bankası tarafından talep edilen evrakların bankaya teslim edilmesinin ardından kredi sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu noktadan sonra, tüketicinin kredi kullanmasının önünde hiçbir engel kalmaz.

Ziraat Bankası kredi başvurusu nasıl yapılır?

Ziraat Bankası, devlet desteği ile uygun faiz oranlarında kredi sunan ve Türkiye’de en çok tercih edilen banka unvanını alan bir bankadır. Bu bankanın kredilerinin faiz oranlarının ve masraflarının düşük olması tamamen devlet desteği ile hizmet vermesindendir. Bu bankanın çeşitli kredi kampanyaları bulunmaktadır ve her kredi için başvuru yapabileceğiniz yöntem farklıdır. Bu bankaya konut kredileri, taşı kredileri, ihtiyaç kredileri ve çeşitli destekler için sunulan kredilerden faydalanmak için başvuru yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası müşterisi olan ya da olmayan herkes için birden fazla kredi başvurusu kanalı sunmaktadır. Bu bankanın müşteriyseniz banka ATM’lerini kullanarak, mobil bankacılıktan, internet bankacılığından, müşteri hizmetlerinden ya da SMS bankacılığından başvur yapabilirsiniz.

Ziraat Bankasını müşterisi değilseniz yine ATM’lerden, müşteri hizmetlerinden, banka şubelerinden ya da internet sitesinde bulunan başvuru formunu doldurarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Banka müşterisi olan kişilerin en büyük avantajı ise kredi başvurusu yapmak için hafta içi mesai saatlerini beklemek zorunda kalmamaları ya da banka şubelerine gitmek zorunda olmamalarıdır. Banka müşterisi olan kişiler kredi başvurularını 7/24 yapabilirler. Onaylanan kredilerini ise istedikleri zaman hesaplarına aktarabilirler.

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir